Akademisyen, köşe yazarı Deniz Yıldırım’ın ilk öykü kitabı “Mümkün” Alakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Akademisyen, köşe yazarı Deniz Yıldırım, sıkı bir öykü kitabıyla edebiyat okuruna sesleniyor.

Mümkün, gündelik yaşamımızda bizi köşeye sıkıştıran düşüncelerin, tutumların, korkunç ya da tuhaf düşlerin öykülerini anlatıyor. Toplumsal yaşam, benliğimizi sarıyor; olanaklarımızı sınırlamaya başlıyor. Ama en karanlık saatte aydınlığın geri geleceği de biliniyor… Son derece temiz, yetkin bir dille yazılmış Mümkün’ü seveceğinizi umuyoruz.

“Birden, beyaz bir palto belirdi karanlık havada, uzaktaki bir kuzey memleketinin yaz gecesi gibiydi, üzerine lacivert kızıl gölgeler düşen uzatmalı bir gündüzdü belki de. Paçalarındaysa bataklık izleri vardı, kaçmak için yükselmeye çalışmıştı sanki.”

Deniz Yıldırım

Deniz Yıldırım Eylül 1979’da İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi alanında doktora çalışmaları yürüttü ve “2001 Krizi Sonrasında Bir Hegemonya Projesi Olarak AKP’nin Doğuşu” başlıklı teziyle doktor unvanı aldı. Şimdi memleketin bir yöresinde akademisyen olarak çalışıyor, ayrıca Eylül 2018’den beri Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. İyi kitaplara, edebiyata ve sinemaya büyülenerek bakıyor; yabancı dillere ise büyük merak duyuyor. Mümkün, yazmayı hep ertelediği ilk öykü kitabı.

Diğer kitapları: Saray Rejimi adını taşıyan kitabı 2017’de Tekin Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Bunun dışında, eşi Evren Haspolat ile birlikte derlediği Değişen İzmir’i Anlamak (Phoenix, 2010); Değişen Karadeniz’i Anlamak (Phoenix, 2016) ve 1980 Sonrasında Türkiye’de Yeni Siyasal Akımlar (Siyasal, 2016) başlıklı inceleme kitapları vardır.