Mehmet Can Doğan’ın yeni inceleme kitabı “Benliğin ve Özgürlüğün Azabı” Çolpan Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Bu kitapta, benliklerini inşa etme sürecinde özgürlüğü bir ufuk olarak belirleyen roman figürlerinin oluşumları inceleniyor. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Ankara, Memduh Şevket Esendal’ın Ayaşlı ve Kiracıları, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bütün romanları ve özellikle Huzur, Cengiz Dağcı’nın Üşüyen Sokak, Cengiz Aytmatov’un Cemile, Alev Alatlı’nın Schrödinger’in Kedisi-Kâbus, Zülfü Livaneli’nin Engereğin Gözündeki Kamaşma, M. Naci Bostancı’nın Işığın Gölgesi, Ümit Kıvanç’ın Siyah Makamı, Mehmet Önal’ın Efsane adlı romanı ile Tarık Buğra’nın bütün romanları çözümlenerek başkişilerinin benlik inşaları değerlendiriliyor. Ayrıca Elif Şafak’ın Ustam ve Ben adlı romanı “yığın edebiyatı” ürünü olarak yorumlanıyor. Kitapta, 1985-2000 yılları arasında yazılan tarihî romanların belirginleştirdiği sorunların irdelendiği oylumlu bir yazı da yer alıyor.

Her bir kurgusal metnin açık veya örtük bir öneride bulunduğu savını ileri süren Mehmet Can Doğan, bu kitaptaki yazılarında inceleme nesnesi romanlardan kopmadan onların önerilerini benlik inşası bağlamında belirginleştiriliyor, başka bir deyişle Benliğin ve Özgürlüğün Azabı üzerine romanlarla düşünüyor.

Mehmet Can Doğan

Mehmet Can Doğan, 1969’da Aksaray’da doğdu. Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. Ankara HBV Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor.

Edip Cansever’in kitaplarına giremeyen şiirlerini “Öncesi de Kalır” (2009), Turgut Uyar’ın kitaplarına girmemiş şiirlerini “Yitiksiz” (2010), Oktay Rifat’ın “dışarıda kalan şiirler”ini “Bu Dünya Herkese Güzel” (2016), Cemal Nadir’in portre çizgi ve yazılarını “Fotoğraf Tahlilleri” (2019), 1930’ların sonlarındaki “Şiir ölüyor mu?” sorulu anket ve yankılarını “Şiir Ölüyor mu?” (2019) adıyla topladı ve “Yedi Meş’ale”yi (2012) Latin alfabesiyle “Küçük Prens”i (2015) Arap alfabesiyle yayına hazırladı. Sadeddin Nüzhet Ergun’un “Edebiyat ve Edebiyat Tarihi Özü” (2018) yayına hazırladığı bir diğer kitaptır.

“Beş Şair Beş Poetika” adlı çalışmasıyla 1993 Milliyet Edebiyat Ödülü’nü, “Camekân” adlı kitabıyla 2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Şiir Ödülü’nü ve Türkiye Yazarlar Birliği 2018 10. Edebiyat Mevsimi Şiir Büyük Ödülü’nü aldı.