Video Tutorial 1:
Bodrum açıklarında, çok derinlerde bulunan bir amfora antik şarabı, amforayı kırmadan nasıl çıkarırız?

Benim neler çektiğimi, hakkını vererek anlatacak bir masalcı, bir dış ses bulun bana. Sesini temizlesin. Boğazında gram hırıltı kalmasın. Sesi çatallı olmasın. Sakin bir nehir gibi akıp gitsin anlattıkları. Videoyu izleyenler yarısında uyusun, ertesi gün kaldığı yerden devam etsin. Yine uyusun.

Bir mütehassıs bulun bana. Bröveli bir mütehassıs. Dalmayı bilsin. Vurgun yemesin. Diplerden çıkardığı amforayı bir bebek taşırmış gibi kucaklasın. İhtiyatlı olsun. Kıyıda bekleyen çekim mürettebatına teslim etsin. Vedat Türkali külliyatına hakim olsun. Cevat Şakir’i soyadıyla birlikte anabilsin. Otuz metreden kırk metreden yüzeye çıktıktan sonra bira içmeyi bilsin. Aşağıda gördüklerini bize anlatsın. Tabağındaki Jumbo karidesin pişip pişmediğini bir çırpıda anlasın.

Sonra bir marangoz bulun bana. Kainatın en ince matkap uçlarını getirsin yanında. İnce ama en ince matkap uçlarıyla gelsin. Matkap elektrikli olmasın. Çevirmeli el matkabı olsun. Manuel olsun. Hikayesi bol biri olsun. Çalışırken anlatsın. Barcelona’daki yarışmada bir toplu iğneye delik açarak nasıl birinci olduğunu, yüzeyine Yasemin yazmayı başardığı pirinç tanesini kolye yapıp boynuna nasıl astığını uzun uzun anlatsın. Yasemin’den nasıl ayrıldığını, aşk acısının marangozlar için de aşk acısı olduğunu anlatsın. Çekinmesin.

Sonra bir mahalle iğnecisi bulun bana. Emekli hemşire, ebe, sağlık memuru olabilir. Anılarından, hikayelerinden emekli olmamış bir kadın. O da metal şırınga takımıyla gelsin sete. Üç ayaklı gaz ocağıyla, idrofil pamuk torbasıyla gelsin. Metal kutuda şırınga kaynarken verem savaş günlerini, BCG günlerini anlatsın. Aşı yaralarını yolarak kanatan çocukları, o çocuklardan hangilerinin mühendis, doktor, mahalle bakkalı, edebiyatçı, hangilerinin işçi, eczacı, hangilerinin evli ve çocuklu, hangilerinin serseri, külhan, mafya olduğunu teker teker anlatsın. Bıkmadan usanmadan dinleyelim.

Ben, mütehassıs dalgıç, marangoz, iğneci, kameraman ve ışık ekibi toplanalım amforanın başında. Amforayı yumuşak bir yüzeye yatıralım. Kumsalda uygun bir yer olabilir. Tatlı su tutalım amforaya. Önce koyulaşsın. Sonra tuzlu doku yavaş yavaş renk değiştirirken uzunca bir plan alalım. Dış ses kadim amforanın ait olduğu dönemi anlatsın. O dönemde bir amfora şarabın kaç köle ettiğine ilişkin parametrik bilgiler versin. Müzik kreşendo yapmaya doğru akarken marangoz amforayı kainatın en ince ama en ince matkap ucuyla delsin. Kaynayan şırınga kutusundan aynı incelikteki iğne ucunu alan iğneci yavaş yavaş amforadaki şarabı çeksin.

Sonra büyükçe, mavi kapaklı, çiçek desenli emaye tencere bulun bana. Amforadan çekilen şarap bu tencereye hassas bir şekilde aktarılsın.

Sonra bir cam ustası bulun bana. Sahilde cam ocağı kurulsun. Şişeler şişirsin. Evire çevire, şırınganın ucundaki iğne inceliğinde kadehler yapsın. Çerez tabakları, yeşil küllükler, sahile kurulacak masaları süsleyecek minik ceylan heykelcikleri, bambiler, yogiler, bobiler yapsın. Sette kaç kişiysek o kadar kadeh yapsın. Açık mavi, açık sarı, turuncu, yeşil kadehler yapsın.

En son. Bir editör bulun bana. Videolarımı özenle edit etsin. Serim – Düğüm – Netice akışına hassasiyet göstersin. Gereken yerlerde müzik, gereken yerlerde özel efekt (SFX) kullansın. Bir mütehassıs dalgıç, bir marangoz, bir iğneci, bir cam ustası kadar hikayeci olsun.

Tansu M. Gülaydın