İki aylık edebiyat dergisi “Sincan İstasyonu”nun 118. sayısı (Mart-Nisan 2022) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Derginin kapağında öyküleri ve dil üstüne yazılarıyla tanınan Hürriyet Yaşar yer alıyor. Yazar, edebi yolculuğunu “İlk yarısı kırık kopuk bir geçmiş” başlığını taşıyan yazısında anlatıyor. Derginin sürekli yazarlarından olan Halil İbrahim Özbay “Sözün bittiği yerde miyiz?” diye soruyor. Cem Savran’ın “Sözcükten imgeye, imgeden metefora” başlıklı yazısı, özellikle genç şair adaylarını ilgilendirecek dolulukta bir yazı. Dergideki en hüzün verici yazı Sina Akyol’a ait. Çok yakın bir zamanda kaybettiğimiz Akyol, kendisinden önce hayata veda etmiş olan arkadaşı İsmail Mert Başat’ı anıyor. Hollandalı şair Niels Hav, “Şiirin önemi ve ödevi üzerine” başlıklı yazısıyla yer alıyor. Derginin yayın yönetmeni Abdülkadir Budak ise “Adnan Binyazar’ın dostu olabilmek” üzerinde duruyor.

Bu sayının öyküsü Mustafa Ünver’e, açık mektubu ise eleştirmen Zeki Z. Kırmızı’ya ait.

Kaan Eminoğlu kendisinden daha genç bir şairle, Can Aker’le konuşuyor.

Dergide yazılarıyla yer almakta olan Aydın Afacan şiir yayımlama hakkını kullanıyor. Diğer şairler şunlar: Mahmut Temizyürek, Nihat Ziyalan, Salih Mercanoğlu, Onur Caymaz, Aydan Yalçın, Muzaffer Keten, Muhammed Oba, Ayça Erdura.

Yeni sayının çevirisi, yaşamını Almanya’da sürdüren Engin Korelli’ye ait. Korelli, Rainer Maria Rilke’nin “Güz Günü” şiirini çevirdi.

E-posta: sincanistasyonu@yahoo.com