İki aylık öykü dergisi Post Öykü’nün 45. sayısı (Mart-Nisan 2022) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yeni sayısıyla okura merhaba diyen derginin Mart-Nisan’daki ilk öykücüleri Mukadder Gemici, Ersin Yılmaz, Merve Uygun, Isaac Babel. İlerleyen sayfalarda Hâle Sert, Ümit Köksal, Ahmet Hakan Karataş, Erva Kara ve Kenan Hulusi Koray öyküleriyle yer alıyor.

Isaac Babel “Otobiyografi” metniyle okurla buluşuyor. “İmgeler Sûretler”e konuk olan Yıldız Ramazanoğlu öykülerinde yer verdiği genel imgelere değinerek serüveninde yol imgesinin önemine değiniyor. “Bir Şey Hakkında Üç Şey”de Mustafa Aplay, Woyzeck’i daha iyi anlamak için “Georg Buchner, dışavurumculuk, sefalet ve erdem”den bahsediyor. Engin Koca ise mitos özelinde inşa ettiği eleştiri yazısıyla okurla buluşan bir diğer isim.

Arada kalmış insanların durumunu anlatır mahiyetteki “Don Quijote ve Oblomov Arasında İnsan” başlıklı yazısıyla Hasan Atik, vasatın kurduğu egemenliğe değinen eleştirisiyle Mustafa Aplay, kısacık zamana çok şey sığdırabilme üzerine düşündüren metniyle Northrop Frye bu sayıda yer alan diğer yazarlardan. “Hikâyesi” bu sayıda Livera Yayınları’nı anlatmak üzere Kerem Işık’la buluşuyor. “Devriye Defteri”nde Mustafa Aplay, öykü ile ilgili bazı meseleleri güncel edebiyattaki örneklerden yola çıkarak tartışıyor.

“Hikâyenin Kalbi”ne Gülşen Funda “Ölümün Ağaçtan Olacak” diyerek devam ediyor. “1’e 10”a yeni sayıda Erendiz Atasü, Ahmet Melih Karauğuz, Aynur Dilber, Derya Atsan, Emin Gürdamur, Fatmanur Kaptanoğlu, İrem Uzunhasanoğlu, M. Özgür Mutlu, Ömer Çelik, Yakup Öztürk misafir oluyor. “Anlaşırsak Ben Yokum”da Mahmut Sami Yıldız, Kürşat Çelik’le Orhan Pamuk üzerine anlaşmamaya çalışıyor.

Ve tabii ki Post Kitap!

“Çevirmen Diyor ki”de Armağan Ekici çeviri masasına gelip giden eserler üzerinden tecrübelerini aktarıyor. “Çapraz Okumalar”da Gülşen Funda ve Mustafa Aplay, Kapanda Bir Hayal eseri vesilesiyle Burcu Ünlü’nün kurgu dünyasına değiniyorlar. Yelda Sözdemir Fuat Sevimay ile yaptığı söyleşiyle dergide yer alıyor. Ali Yağan, Betül Sezgin, Hacer Selçuk, Mürüvvet Özpehlivan ve Yelda Sözdemir dergiye yeni çıkan kitaplar üzerine kaleme aldıkları değerlendirme yazılarıyla katkıda bulunuyorlar.