enderemiroğlu, yirmi yıla yakın bir süre sonra Ayrıntı Yayınları’nca yayımlanan yeni kitabı “travma terapi”de hayata “kana kesmiş bir kırık cam” içinden bakmaya devam ediyor.

enderemiroğlu

Tanıtım bülteninden:

Orhan Kahyaoğlu’nun yorumuyla şiirsel dil, biçim ve teknik arayışlarını dize yapısı içinde zorlayarak, sözcük çeşitliliği içinde geliştirdiği iç ses örgüsü aracılığıyla dikkat çekici bir imge dünyası oluşturuyor.

travma terapi, “dibe doğru, karanlığa doğru gittikçe çatallaşan insan ruhunun çare ile çaresizlik arasında gidip gelen varlığını sorgulayan”, şairin kendi deyişiyle “hayatı anlamaktan çok anlama hayat katmak için” yazılan bir “şahsî” yakın tarih. Kara bir denizden kara bir dağa çıkılan noktada “kim hatırlar kardeşliğimizi kim bilir şimdi o günlere kim gidebilir” sorusunu sormayı sürdürenler için…

enderemiroğlu 1973 Trabzon doğumlu. Edirne Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini yarıda bıraktı. Gazete ve dergilerde düzeltmenlik, çevirmenlik, muhabirlik ve şiir çevirileri yaptı. Şiir, öykü ve denemelerinde ilk günden beri özellikle enderemiroğlu imzasını kullandı. Reklam ajanslarında düzeltmen, reklam yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. Bulaşıkçılık, taksi şoförlüğü, anketörlük, garsonluk yaptı.

İlk şiirleri 1992 yılında Sombahar dergisinde yayımlanan enderemiroğlu, 1997 yılında Hürriyet Gösteri dergisinin hazırladığı “90’lı Yılların Şairleri” dosyasında yer ald, şiirlerini yurtiçi ve yurtdışı edebiyat dergilerinde yayımladı, edebiyat ve şiir festivallerine katıldı. Şiirleri farklı dillere çevrildi ve yayımlandı. Pathos ve Kod Adı: Maske 2021 dergilerinin yayın kurullarında yer aldı. Taşıdığı yarakabuğunu “defne dalı ve akik yosun, kırık porselenler ve örümcek ağı” parçalarıyla sarmalayan enderemiroğlu’nun ilk şiir kitabı kararan 1999 yılında; kül ve duman içinde bir çarmıhtan kopup suya toprağa ve ateşe yazılanları, Cevahir’i anlattığı lâ havle ve lâ kuvvete! 2004 yılında yayımlandı.