Okuma kültürünün gelişmesine emek veren, Türkiye’nin dört bir yanından eğitimciler, öğrencileri edebiyatla buluşturmanın yeni yollarını paylaşmak için bir araya geliyor.

Öğretmenler, kütüphaneciler ve eğitim yöneticileri için düzenlenen 15. Eğitimde Edebiyat Semineri, 26 Mart Cumartesi günü çevrimiçi gerçekleşecek. Günışığı Kitaplığı’nın, FMV Işık Okulları’nın desteğiyle düzenlediği seminere her branştan ve düzeyden eğitimciler katılıyor.

Bu yılki seminerin kapanış konuşmasını usta oyuncu, yazar, senarist Ercan Kesal yapacak. Kesal, hekimlikten sinemaya ve kitapların dünyasına uzanan sanat yolculuğundan süzdüğü deneyimi, özgün yorumuyla aktaracak.

Çağdaş Amerikan edebiyatının ödüllü yazarlarından, Ender Kuş adlı romanıyla ülkemizde de çok sevilen Shelley Pearsall ile edebiyatımızın çok ödüllü şair ve yazarlarından Çiğdem Sezer, engin yazarlık deneyimleriyle eğitimcilere seslenecekler.

Türkiye’nin psikoloji alanındaki önemli uzmanlarından, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sami Gülgöz edebiyat, okumak ve bellek arasındaki etkileşime ilişkin görüşlerini paylaşacak. İklim değişikliği uzmanı Naz Beykan, “Çocukları ve Gençleri İklim Kriziyle Yaşamaya Nasıl Hazırlayacağız?” sorusuna cevaplar arayacak.

Yayıncılık ve okuma kültürümüz için birçok öncü projeye imza atan, Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni ve yazar Mine Soysal okuma kültürümüzü tehdit eden yaklaşım ve uygulamalara dikkat çekecek. Odağına sansür ve otosansürü alacak Soysal, farklı alanlardan şu uzman konuklarına söz verecek: Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı, Uluslararası Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, yayıncı Kenan Kocatürk; klinik psikolog-pedagog İnci Vural; ODTÜ GVO Özel Okulları’nda eğitim yöneticisi, şair Cahit Ökmen.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması Proje Başkanı ve editör Müren Beykan, 6, 7 ve 8. sınıfların katıldığı yarışmanın 12. yılı için belirlenen “uzay” temasına ilişkin paylaşımlarda bulunacak. Sanatçı, eğitmen, danışman Müjgan Özçay entelektüel yorumuyla, edebiyat eserlerindeki temaların yaratıcı yollarla kullanımını işaret edecek, eğitimcilere pratik ipuçları verecek.

İstanbul, Ankara, Bursa ve Niğde’deki okullardan beş öğretmen, öğrencileriyle gerçekleştirdikleri yaratıcı okuma uygulamalarını meslektaşlarına aktaracak, yeni ve etkili yollar örnekleyecekler.

Zoom üzerinden gerçekleşecek seminere katılmak isteyenlerin buradan kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.

Seminerin kapanış konuşmasını Ercan Kesal yapacak

Program

11.00   Açılış

11.15   Prof. Dr. Sami Gülgöz “Okuyarak Yaşamak: Bellek ve Edebiyat”

11.40   Yaratıcı Okuma Uygulaması 1

12.00  Mine Soysal ve Konukları “Okuma Kültürümüz İçin Büyük Tehdit: Sansür ve Otosansür”

12.40   Yaratıcı Okuma Uygulaması 2

13.00   Naz Beykan “Çocukları ve Gençleri İklim Kriziyle Yaşamaya Nasıl Hazırlayacağız?”

13.20   Yaratıcı Okuma Uygulaması 3

13.40   Çiğdem Sezer “Yazarın Dilinden Hayata İlham Katan Anlar”

14.00   Yaratıcı Okuma Uygulaması 4

14.20   Müren Beykan “Genç Öykücüler, Haydi Uzaya!”

14.40   Yaratıcı Okuma Uygulaması 5

15.00   Shelley Pearsall “Öğretmenlikten Yazarlığa Yaratıcı Bir Yolculuk”

15.15   Müjgan Özçay “Edebiyatta Yaşamın Ayak İzleri: Temalar”

15.35   Ercan Kesal “Kapanış Konuşması”