Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 65 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Tuba Bozkurt

Bu tür sıralama ve seçimleri pek yapamam ama bir süre önce yurtdışına taşındım ve 40 kiloya sığmaya çalışırken yanımda ancak birkaç kitap getirebildim.

“kiraz, toz, sandalye” sözcüklerinin okuduğumda mimiklerimde yarattığı duygu için Büyük Sözcük Fabrikası’nı, evlat, işçi, sevgili, arkadaş, örgütlü olan her kimliğim için Altın Defter’i, “Elimde bozuk para var ve hangi ülkede geçtiğini bilmiyorum” cümlesinin altını bir daha çizmek için G.H’ye göre Çile’yi, bir akşam için tek bir öykü okumak istediğimde Tanrıyı Gören Köpek’i, İyi İnsan Bulmak Zor’u ve İstanbul’un sokakalarında dolaşmak istediğimde Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi’ni, Sabina’nın tutkusu için Anais Nin’i. (Anais Nin’e hayranım.) Rastgele sayfalar açıp bağıra bağıra şiir okumak için Kırmızı Kranfil’in, Beyaz Savunma’nın ve Dağdaki Emirler’in yanımda olmasını isterdim.

1. Agnes de Lestrade – Büyük Sözcük Fabrikası / Aylak Kitap

2. Doris Lessing – Altın Defter / Can Yayınları

3. Clarise Lispector – G.H’ye Göre Çile / Monokl

4. Dino Buzzati – Tanrıyı Gören Köpek / Can Yayınları

5. Ziya Osman Saba – Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi / Can Yayınları

6. Flannery O’Connor – İyi İnsan Bulmak Zor / Metis Yayınları

7. Anais Nin – Aşk Yuvasında Bir Casus / Yol Yayınları

8. Gülten Akın – Kırmızı Karanfil / May Yayınları

9. Osman Konuk – Beyaz Savunma / Profil

10. Enis Akın – Dağdaki Emirler / Pan Yayıncılık