Doğan Yarıcı’nın yeni öykü kitabı “Miyop” Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Miyop, Doğan Yarıcı’nın Evlâ (1993) ile başlayan öykü serüveninde beşinci kitabı. Öyküler “Çift Haseki Paşa”, “Hep Şefkati Seç”, “Fıstıkçı Şahap”, “Altyazılar Otomatik Oluşturuldu”, “Parçası Benim” başlıklı beş bölümde toplanıyor. Bunlardan “Parçası Benim” yakın zamanda yaşadığımız bir katliamın kayıp parçalarını ana-oğul ilişkisi üzerinden bir araya getiren yekpare bir öykü.

Birey toplum çelişkisini, doğaya ters düşmüş insanın yanılsamasını, boş uzamın ve suskunluğun ürettiği anlamı günlük yaşamın eşya, olay ve olgularındaki insani boyutu dil imbiklerinden süzerek çıkarıyor Doğan Yarıcı. Ne anlatırsa anlatsın önceliğin dilde ve biçimde olduğunu, Yazın’ın mutlak egemenliğinde kalem oynattığını belli ediyor.

Miyop politik, ironik, melankolik, minik ve sert öykülerle dolu bir kitap.

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için tıklayın.

Doğan Yarıcı

Doğan Yarıcı 1 Haziran 1967’de Beykoz’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı (1985). Tiyatro ve televizyon işleri yaptı, 1987’den beri iletişim alanında çalışmakta. “Gösteri”, “Nar”, “Varlık”, “Çalıntı”, “Adam Öykü”, “Sanat Olayı”, “Sanat Dünyamız”, “Kitap-lık”, “Notos” dergileriyle “Cumhuriyet” gazetesinde şiirleri, öyküleri ve yazıları çıktı. 1994’te “Kemik” dosyasıyla Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü birincisi oldu. “Yeraltına Mektuplar”, “Altın Ülke: Çocukluk”, “Bana Adını Söyle”, “Bir Masal Anlat” ortak kitaplarında yer aldı. Hulki Aktunç’un 1964-67 yıllarında tuttuğu günlükleri “Sen Buranın Kışındasın” adıyla yayına hazırladı.

Yazarın YKY tarafından yayımlanan kitapları: Kıyıda (2007), O Boşluk (2012), Her Aşk Gibi Yarım (2013), İs Odası (2014), Kav – Evlâ – Kemik – Gece Kelebekleri (2014), Hodan – Terk Edilmiş Sofralar 1 (2019)