İlhan Durusel’in denemelerinden oluşan “Otlar Çağırıyor”un serüveni, ilave metinlerin yer aldığı yeni baskısıyla İthaki Yayınları’nda devam ediyor. Kitabın yeni baskısının editörlüğünü Beyza Ertem üstlendi. Kapak tasarımı ise Hamdi Akçay’a ait.

Tanıtım bülteninden:

Otlar Çağırıyor bir denemeler toplamı fakat söz konusu İlhan Durusel olduğunda, hiçbir metni türsel kalıpların içine hapsetmemek gerekiyor. “Amacından uzaklaştığı çok yer oldu yazının, görkemin yarattığı coşku dilimi dolaştırır benim,” diyor ya kendisi, tam da öyle. Söylenebilir ki bu kitap, nitelikli bir yazarın olduğu kadar nitelikli bir okurun elinden çıkmış yazılardan oluşuyor; İlhan Durusel’den ziyade okur İlhan’ın. Gezen, gören, merak eden, araştıran ve paylaşan İlhan’ın. En çok da “fark eden” İlhan’ın. Paylaşmak için bilmek, bilmek içinse önce fark etmek gerekir çünkü.

İçindeki yirmi dört yazının kaleme alınış tarihleri dikkate alındığında, Otlar Çağırıyor’un, Durusel’in yazı dünyasında yaklaşık on beş seneye denk düştüğünü söylemek mümkün. Bu da okurun, Durusel’in deneme yazarlığının nasıl ve ne yönde yol aldığını gözlemleyebilmesine imkân sağlıyor kuşkusuz.

“Otlar çağırıyor bizi.

Şatolar kovuyor.

Kuraklık geliyor.

Bir rüzgâr gelip önümüzde duruyor. Bir duruşu var, dil anlatamaz. Burayı rüzgâr durduran mağara yapıyor. Duruyor da duruyor.”

İlhan Durusel

İlhan Durusel, Ayvalık’ta doğdu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi, 1988-1994 yılları arasında edebiyat öğretmenliği yaptı. 1994’ten beri eşi Francesca ile Pennsylvania’da yaşıyor, Lehigh Üniversitesi Kütüphanesi’nde arşiv ve nadir kitaplar bölümünde çalışıyor. Trendeki Yabancı, 21 Mart, KE, Parşömen, Uçsuz, Öykü Gazetesi, Sombahar, Cumhuriyet Kitap, kitap-lık, Sıcak Nal, Mesele, Sarnıç, Notos, Öykülem, Granada, Dünyanın Öyküsü, Askıda Öykü, Japonya gibi dergilerde öykü, şiir ve yazıları yayımlandı. Bir öyküsü Kanada’da çıkan edebiyat dergisi Descant’ın Türkiye seçkisinde yayımlandı.

Şiir türünde Kısa Kısa Kıssalar (2015), Dil Tutulması (2019, Vedat Türkali Şiir Ödülü 2021) ve Bizans’ın İncesazı (2021) başlıklı kitapların; deneme türünde Blöf Kitap (Tansu M. Gülaydın’la, 1998, 2018) ve Otlar Çağırıyor (2014) başlıklı kitapların; öykü-anlatı türünde Alınyazım Kılavuzu (1998, 2013), Karakalem Requiem (2003), Süslü Nesir – Selçuklular İçin Güzel Sözler (2007), Gül Öksüren Melek (2012), Yavaş Ateş (2016) ve Defterdar – Evlat Katli İçin El Kitabı (2018) başlıklı kitapların yazarıdır. Ayrıca Bağzı Şeylere Öyküler (2013), Yeraltına Mektuplar (2013), Mutlu Aşk Hikâyeleri (2004) antoloji ve derlemelerinde yazıları yayımlanmıştır.