2021 Dublin Edebiyat Ödülü Uzun Listesi’ne giren Amitav Ghosh’un yeni romanı “Silah Adası” Timaş Yayınları etiketiyle yayımlanıyor. Mayıs ayı içinde kitapçılarda olacak kitabın çevirmeni ise Mehtap Özer Isović.

Tanıtım bülteninden:

Bundook. Silah. Sıradan bir kelime, ta ki Deen Datta’nın dünyasını altüst edene kadar…

Nadir kitaplarla uğraşan bir sahaf olarak Brooklyn’de münzevi hayatı süren Deen, dünyaya sarsılmaz bir rasyonellikle bakmaktadır, fakat çocuk yaştan aşina olduğu bir Bengal efsanesi onu tesadüf eseri tekrar bulunca, inandığı her şeyi sorgulayacağı sıra dışı bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Bengal’deki eski bir tapınaktan Los Angeles’a ve Venedik’e kadar kadim bir mitin izini sürdüğü bu serüven, yol boyunca karşılaştığı kişilerin anıları ve tecrübeleriyle şekillenir: Bu yolculuğun başlamasına aracılık eden Piya; Deen’in gözlerini günümüzün dünyasında hayatta kalmaya çalışmanın gerçeklerine açan Tipu; muhtaç birine yardım etmek için çaresizce uğraşan Rafi ve bütün bu karakterlerin bir parçası olduğu hikâyenin eksik halkasını tamamlayan Cinta…

Son on yılın öne çıkan düşünürleri arasında yer alan Amitav Ghosh, mitle tarihi, gerçekle kurguyu, geçmişle şimdiyi ustaca harmanladığı Silah Adası’nda iklim değişikliğini ve göçü merkeze alıyor; okuru, dünyanın durumu üzerine düşünmeye davet ediyor.

Çağımıza yeni bir soluk getiren, ancak yabancı kaynaklardan dilimize yansımaları henüz sınırlı olan eko-eleştiri roman türündeki Silah Adası, insan doğası ile tabiat savaşını, edebiyat üzerine, belki yapılabilecek en güzel şekillerden biriyle temellendiriyor: Hem doğa olaylarını açıklamak üzere ortaya çıkmış halk efsanelerini ve sözlü anlatı geleneğini bir ana metin olarak kullanıyor hem de gizemlere nedensellik sunmada yetersiz kalan bilimsel açıklamaları tamamlayıcı bir dil sunuyor. İklim değişikliği, afetler, göçmenler gibi evrensel konuları ve çağdaş gündemi ele almasıyla da pek çok farklı alana eleştiri ve yorumlama sahnesi oluşturuyor. Akıcı üslubuyla kolay ve keyifli bir okuma sağlayan roman, içerdiği gizemli olaylarla da heyecanı yüksek seviyede tutmayı başarıyor.

“Bir yazar, romanını seminere dönüştürmeden iklim değişikliği meselesini nasıl ele alabilir? Amitav Ghosh, ustalıklı bir hamleyle konuyu Umberto Eco tarafından popüler hale getirilen türden cazip bir akademik gizem kisvesinde sunuyor. Kahraman, yapbozun parçalarını bir araya getirdikçe karmaşa da katman katman açılıyor – ki bu da çağımızın tastamam bir tasviri.”
The Wall Street Journal

“Dünya, iklim değişikliğinin getirdiği felaketin eşiğindeyken Hint bir göçmen, bir Bengal efsanesinin ardındaki gerçeği bulmak için yola düşer… Amitav Ghosh, felaketin eşiğindeki bir dünyayı tasvir etmek için folklorun, tarihin, bilimin ve gazeteciliğin ögelerini bir araya getiriyor. Çok yönlü ve girift bir roman olan Silah Adası, giderek daha da tehlikeli hale gelen bir zamana sesleniyor.”
Kirkus Reviews