İki aylık öykü dergisi Post Öykü’nün 46. sayısı (Mayıs-Haziran 2022) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Dergi 46. sayısında Cemal Şakar, Selma Aksoy Türköz, M. Fatih Kutlubay, Betül Sezgin ve Yevgeniy Zamyatin’in öyküleriyle okura merhaba diyor. İlerleyen sayfalarda İsmail Isparta, Beyza Yıldız, Hüseyin Kılıç, Asil Çam, Murat Arslan, Nurbanu İnan, Celâl Hosrovşahi öyküleriyle dergiye katkı sağlıyor.

“İmgeler Sûretler”de Onur Çalı, öykülerindeki dini, mitolojik ve tarihi figürlerden oluşan imgelerden bahsediyor. “Bir Şey Hakkında Üç Şey”de Mustafa Aplay, Madame Butterfly’i anlamak için Giacomo Puccini, ihanet ve intihar ile oryantalizmden bahsediyor. Merve Uygun ve Hacer Selçuk eleştiri yazılarıyla sayıda yer alırken, Milyenko Yergoviç ve Semezdin Mehmedinoviç’in mektuplarından parçalar okurlara sunuluyor.

“Hikâyesi”nde Liman Mehmetcihat’a Petroleus’u anlatırken, “Dipnotlar / Moğolluklar”da Aykut Ertuğrul “güzel” üzerinden bu dünyaya veda eden güzel dostlara selam veriyor. Yeni sayıda yeni bir bölüm: “Başka Sözlük”te Hale Sert üç harfli “küf” ve “ç-öl” kavramlarına değiniyor. “Mükemmel Boşluk” sergisi üzerinden Hakan Şarkdemir ile yapılan söyleşi, okurları resim sanatı üzerine düşünmeye davet ediyor.

“Hikâyenin Kalbi”nde Gülşen Funda, “Mühür” öyküsünü kelime, hikâye, anlatıcı, değişim ve gerçek üzerinden analiz ediyor. Mustafa Aplay “Devriye Defteri”nde muhtelif dergilerde yayımlanan öyküler üzerinden “bilinç” kavramına odaklanıyor. “Yazarın gündemde olmak/gündemde kalmak gibi bir sorunu var mı, olmalı mı sizce?” sorusu “1’e 10” da: Nezihe Meriç, Fuat Sevimay, Gökhan Yılmaz, Sadık Yalsızuçanlar, Bülent Ayyıldız, Gamze Güller, Yasemin Karahüseyin, Tuna Yukay, Güray Süngü ve M. Fatih Kutlubay tarafından cevaplanıyor.

“Post Kitap”ın açılışı “Çevirmen Diyor ki” ile yapılıyor ve bu sayıda bölüme Zeynep Ekşi Özel konuk oluyor. Gülşen Funda ve Mustafa Aplay “Çapraz Okumalar”da Firdevs Ev’in Tavana Bak kitabını konuşuyorlar. Gülşen Funda ayrıca Naime Erkovan ile yaptığı söyleşiyi okurla buluşturuyor. Beyza Yıldız, Ali Yağan, Burak Genç, Betül Sezgin yeni çıkan kitaplar hakkındaki değerlendirmeleriyle dergide yer alırken, dükkân yeni çıkan başka kitapları misafir ediyor.

İyi okumalar!

İçindekiler:

Kravat ▪ Cemal Şakar

Olay Yeri ▪ Selma Aksoy Türköz

Toprak Ana Kurt Baba ▪ M. Fatih Kutlubay

Beni Duymuyor ▪ Betül Sezgin

Elektrik ▪ Yevgeniy Zamyatin

İvanlar ▪ Yevgeniy Zamyatin

***

İmgeler Sûretler Onur Çalı

Bir Şey Hakkında Üç Şey Madame Butterfly ▪ Mustafa Aplay

Bilinmeyen Bağlar, Olağanüstü Miraslar, Fantastik Kehanetler ve Gerçekler ▪ Merve Uygun

Yaratıcılığın Karanlık Tarafı: Daimonik Deneyim ▪ Hacer Selçuk

Atlantik’i Aşan Mektuplar▪ Milyenko Yergoviç – Semezdin Mehmedinoviç

***

Hikâyesi Petroleus ▪ Liman Mehmetcihat

Dipnotlar / Moğolluklar Aykut Ertuğrul

Başka Sözlük Hale Sert

Hakan Şarkdemir ile Söyleşi ▪ Mükemmel Boşluk

***

Yeryüzünün Lanetlileri ▪ İsmail Isparta

Deus Luden ▪ Beyza Yıldız

Red Kit’in Atı ▪ Hüseyin Kılıç

Silik Bir Gülümseme ▪ Asil Çam

Bilgin Otu ▪ Murat Arslan

Türkan Hanım ▪ Nurbanu İnan

Mühür ▪ Celâl Hosrovşahi

***

Hikâyenin Kalbi Benimle Başlamadı, Benimle Bitmeyecek ▪ Gülşen Funda

Devriye Defteri Bilinç ▪ Mustafa Aplay

1’e 10 Nezihe Meriç, Fuat Sevimay, Gökhan Yılmaz, Sadık Yalsızuçanlar, Bülent Ayyıldız, Gamze Güller, Yasemin Karahüseyin, Tuna Yukay, Güray Süngü, M. Fatih Kutlubay

***

Post Kitap

Çevirmen Diyor ki Zeynep Ekşi Özel

Çapraz Okumalar Tavana Bak ▪ Firdevs Ev

Naime Erkovan ile Söyleşi Gülşen Funda

Atlar Dörtnala Koşarsa ▪ Beyza Yıldız

Aydınlıkta Saklanamayan Kusurlar ▪ Ali Yağan

Bir Kayıp Rıhtım Heyulası ▪ Burak Genç

Bağırda Tüten ▪ Betül Sezgin