Başak Çetin’in fotoğraf sergisi ve “Labirentte Yolculuk” adlı sanat terapi çalışması Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Fotoğraf Sergisi: 25-31 Mayıs 2022

Fotoğraf bazen içimizde, belki de çok derinlerde bir yerlere dokunur ve metaforlarla dolu içsel bir yolculuğa çıkartır bizi. Bilinç dışına yapılan bu yolculuk, kendimizle ve diğer insanlarla olan ilişkilerimizi, duygularımızı daha önce hiç fark etmediğimiz bir biçimde açığa çıkarır. Ne zaman ki o dokunuşu hissettiğinde bir şeyler rahatsız eder insanı, işte o zaman, başlar labirentte yolculuk… Merkeze doğru ilerledikçe ağırlaşan yükü, cesaret, güven, adalet, sevgi, emek ve umutla dönüştürüp geride bırakmaktır esas olan… Bazen de geride kalmaz, bizi o labirentten çıkartmaz yaşadıklarımız. Yine de labirente girme cesaretidir o umudun, yaşadığının habercisi.

Labirentte Yolculuk (Sanatla Terapi): 1-8 Haziran 2022

Sergide yer alan fotoğraf ve objelerle, mekanda kurulacak olan labirentte kendi yolculuğunuzu deneyimleyebilirsiniz. Katılımcı bu uygulamayı yalnız gerçekleştireceğinden katılım sınırlı olacaktır. Yaklaşık bir saat sürebilecek bu uygulama için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Antik yedi çemberli labirent sembolizm açısından çok zengin olup 7 sayısının mistik özelliğine dayalı olarak çizilir. “7” dönüşümün sayısıdır. Ortaçağ’da yedi çember, yedi görülebilir gezegene karşılık gelmekteydi ve labirentte yürümek kozmik bir yolculuk sayılmaktaydı. Yedi çemberin, haftanın günlerini, gökkuşağının renklerini, ya da müzikteki notaları temsil ettiği düşünülebilir. Bazı araştırmalar, labirentin geometrik şeklinin bir enerji alanı meydana getirdiğini ve bunun aklı dinginleştirdiğini düşündürmektedir.

Labirent, hem kendi merkezimize hem de tekrar dünyaya bir yolculuğu temsil eder; aynı zamanda yaşamlarımız boyunca yürüdüğümüz yol için bir metafor gibi davranır. Burada, yürüyüşe gelenler, yola çıkmadan önce düşünmek için dururlar, gelen yolculukta kazanılan bilgeliği geri taşırlar.

Rezervasyon için telefon: 0 532 616 27 96

Yer: um:ag Sanat Galerisi
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı
Paris Cad.No:14 Kavaklıdere

Başak Çetin

Başak Çetin 2010 yılında fotoğraf çalışmalarına başladı. 2011, 2017 ve 2021 yıllarında Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı yararına kişisel sergiler açtı. KA Fotoğraf Atölyesi tarafından düzenlenen iki karma sergiye katıldı. Bu çalışmasında izleyicinin de bu serginin bir öznesi olmasını, kendi iç yolculuğuna çıkmasını hayal ediyor.