Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin 36. sayısı (Mayıs-Haziran 2022) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yeni sayı kapağımızda Türkiye’nin önde gelen dijital platformu BluTV’de izleyebileceğiniz farklı ülkelerden polisiye diziler, belgeseller, filmler ve yerli polisiyeleri inceledik. Bu geniş katalogdan özellikle izlemenizi önerdiğimiz 50’dan fazla eseri izledik ve yazdık. Her gün yeni bir dizi/film/belgeselle karşılaştığımız bugünlerde bu dosya konusunun polisiye severler için önemli bir seyir rehberi olacağını umuyoruz.

Kapak dosyamız dışında da yine zengin bir sayı sizleri bekliyor…

Prof. Dr. Halis Dokgöz, yeniden yüzlendirme çalışmalarını ve adli sanat kavramını inceleyen bir yazıyla aramızda.

Doç. Dr. Bülent Ayyıldız, İtalyan polisiye edebiyatının en sıradışı yazarlarından birini, Giorgio Faletti’yi ve eserlerini irdeledi.

Fatih Yaşlı, günümüz siyasi polisiye türünün en önemli yazarlarından Wolfgang Schorlau’nun İtalyan yazar Claudio Caiolo ile birlikte yazdığı Başıboş Köpek romanını inceledi.

Üstadımız Erol Üyepazarcı, Mike Hammer’ın Türkiye tarihindeki yolculuğunu detaylarıyla aktardı.

Çizgi roman incelemelerinde Batuhan Cantürk ve Oğuz Özteker, Old Boy serisini ve evrenini anlattı.

Siyasi polisiye türünde son yılların en etkili iki romanı olan Inferis ve Sahte Sultan’ın yazarı Mahfi Eğilmez, özel röportaj konuğumuz. 

“Çocuktan Al Haberi” bölümünde Anıl Ceren Özçelik’in gündeminde Erik Vogler serisi var. Çağla Üren ise Japon polisiyesi Şeytanın Çırağı kitabını inceledi.

“Dedektifler Ne Dinler?” bölümünde Onur Bayrakçeken, İtalya’nın en meşhur kurgusal dedektifi Komiser Montalbano serisinin müziklerine göz atıyor.

Mustafa Kömüş, Troçki’ye yapılan suikastı merkezine alan Köpekleri Seven Adam romanını, “Yurttan Sesler Korosu” bölümünde Alper Kaya, Tercüman romanını inceledi.

Ercan Akbay, “Gerçek Suçlar” köşesinde canavarca işlenen suçların faillerini inceledi, ayrıca Kurtulma Güdüsü adlı öyküsünü de bu sayıda okuyabilirsiniz.

Armağan Tunaboylu imzalı ÖzErenköy Kitap Kulübü’nün gündeminde Peter May ve romanları var. 

Ece Yassıtepe Ayyıldız, sezonun önemli tiyatro oyunlarından Küvetteki Gelinler’i değerlendirdi.