2022 Sennur Sezer Emek ve Direniş Öykü Ödülü’ne değer görülen Üzeyir Karahasanoğlu, yaşadığımız sıradanlığı yazdığı öykülerle bir direniş alanına dönüştürüyor.

Tanıtım bülteninden:

Zamanın sancılarına ve sevinçlerine tanık olan öyküler toplamı Geçmişi Beklemek. Kitap boyunca tanıdığımız insanların bildiğimiz hayatlarına tanık oluyoruz.

Karmaşanın, sevincin, suskunluğun ve itiraz etmenin olanaklarını kullanan öyküleriyle Üzeyir Karahasanoğlu hayatımıza yeni sorular katıyor. Dilin ustalıklı kullanımı ve akışın duruluğu, kurguda geniş olanaklar sağlamış yazara. Kitabı okurken, içeriden yeni çıkmış birinin içinde sakladığı boşluğa tanık olur gibi derin nefesler almak gerekiyor.

Sennur Sezer Emek ve Direniş Öykü Ödülü’ne 2022 yılında Geçmişi Beklemek dosyasıyla layık görülen Üzeyir Karahasanoğlu, yaşadığımız sıradanlığı yazdığı öykülerle bir direniş alanına dönüştürüyor.

“Dilersen yüzümüze bakmaz, hatta hiç konuşmazsın. Hakkındır… Ama bilmediklerin yok mu? Mesela sen götürüldükten hemen sonra yaşananları tahmin bile edemezsin! Hem o son akşam…” Önüne bakan gözleri ışıladı, hem öyle ışıladı ki ben bile heyecanlandım. “Fakat ne anlamı var, yüzüme dahi bakmayan birine bunları anlatmanın? Çabuk hazırlan, gidiyoruz.”

Üzeyir Karahasanoğlu

Üzeyir Karahasanoğlu’nun öykü, deneme, eleştiri, inceleme yazıları çeşitli dergilerde, gazetelerde, seçki kitaplarında ve internet sitelerinde yayımlandı. Halen Altıyedi dergisinin yayın kurulunda yer almakta.

Eşi Sevgi, çocukları Umut ve Ozan’la Zonguldak’ta yaşarken kurmaca ile gerçeğin iç içe geçtiğini bilecek kadar hayal kuruyor, okuyor, yazıyor.