Eski Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Prof. İlber Ortaylı 23 Haziran Perşembe günü saat 16.00’da yazar Suat Duman’ın moderatörlüğünde Müze Gazhane’de katılımcılarla buluşuyor.

Ayvalık’ı yakından tanıyan ve farklı kurumlardaki çalışmalarıyla Ayvalıklıların da yakından tanıdığı Rahmi Gençer’in iki yıl süren bir emekle hazırladığı kitabı “Söz Konusu Ayvalık” 300 yıllık bir aile tarihiyle birlikte yakın geçmişte yaşanan sosyal ve siyasal gelişmelere uzanan zengin bir panorama sunuyor.

Rahmi Gençer ve Prof. İlber Ortaylı 23 Haziran Perşembe günü saat 16.00’da yazar Suat Duman’ın moderatörlüğünde Müze Gazhane’de katılımcılarla buluşuyor.

ULUSAL KİMLİĞİMİZİN ŞEKİLLENMESİ YOLUNDAKİ EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ AİLE TARİHLERİDİR

“Söz Konusu Ayvalık” kitabına önsöz yazan Prof. İlber Ortaylı’nın dediği gibi, “Türk tarih bilincinin, ülkemizin ve ulusumuzun tarihinin anlaşılıp ulusal kimliğimizin şekillenmesinde katkı sağlaması gerekir. Bu yoldaki en büyük eksiğimiz de hiç şüphesiz ki aile tarihlerimizdir.” Rahmi Gençer’in “Söz Konusu Ayvalık” adlı kitabının bu anlamda önemli bir boşluğu doldurduğu söylenebilir.

Rahmi Gençer 300 yıl öncesinden günümüze uzanan bir yelpazede Ayvalık ve Altınova’ya ilişkin elindeki -özel ve genel- bütün belge ve bilgilerle, derli toplu bir panorama oluşturmaya karar verdi. Sonuçta iki yıl süren bir emekle “Söz Konusu Ayvalık” adlı 400 sayfalık bir kitap ortaya çıktı.

HEM OTOBİYOGRAFİK HEM DE KENT TARİHİNİ YANSITAN BİR KİTAP

Rahmi Gençer kitabında tarımdaki zengin toprakların fakir insanları olmamıza yol açan hataları ve özellikle yapısal bozuklukları akıcı bir dille anlatıyor. Sonra Ayvalık Ticaret Odası’nda dokuz yıl boyunca yaptığı Yönetim Kurulu Başkanlığı dönemini, o yıllarda gerçekleştirilen Ayvalık zeytinyağına coğrafi işaret alınması, hasat günlerinin başlatılması, Türkiye’nin ilk Uluslararası Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı’nın kurulması gibi yeniliklerden bahsederken 2014-2019 yılları arasındaki belediye başkanlığı döneminden söz ediyor. Bu bağlamda, doğduğu kente hizmet eden Gençer, Ayvalık’ın doğasına sahip çıkma adına verilen mücadelelerin bir kez daha altını çiziyor.