Aslı Akarsakarya’nın “Buraya Kısıldık Sanırım” adlı öykü kitabının yeni baskısı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Aslı Akarsakarya, 2021 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü alan “Buraya Kısıldık Sanırım”da on sekiz etkileyici öykü anlatıyor. Çok çeşitli konu ve karakterle örülü öyküler, geçmişin katılığı ve geleceğin belirsizliği arasındaki müphem kırılma anlarına odaklanıyor. Kahramanlar ne kadar uğraşsalar da kendilerine biçilen rollerden, belleklerinden, zamanın yıkıcılığından ve çoğunluğun ikiyüzlülüğünden kurtulamıyor. Düşünülenle yapılan, kurgulananla yaşanan, isyan edilenle kabul edilen sürekli çarpışıyor ve kazanan hep hayatın gerçekliği oluyor.

“Onunla yıllar sonra yolda rastlaşıp merhaba dediğim vasat bir hikâyem olmasın isterdim. Yanından sessizce geçerdim, uzaktan dikizlerken geçmişin tüm titreyişlerini tavaf ederdim, ille gerekirse buruk bir baş selamı bile verebilirdim ama gidip de n’aber ya görüşmeyeli, demezdim. Demeyecektim yani çünkü hikâyemiz daha iyisini hak ediyordu, şüphesiz, ama hayat sihir olasılıklarını birer birer siliyor, öldük işte biraz daha diye düşünüyorum çünkü lambalar teker teker sönüyor ve çünkü şalter birden atmıyor.”

Aslı Akarsakarya

ASLI AKARSAKARYA, Düşe Kalka (öykü, 2009), İçeride Kalanlar (roman, 2016) ve Buraya Kısıldık Sanırım’ın (öykü, 2021) yazarıdır.

1980 yılında Ankara’da doğdu. 2002’de Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’nden mezun oldu. 2005-2007 yılları arasında Yalınayak Edebiyat dergisinin yayın kurulunda görev yaptı. Öykü, çeviri, fotoğraf ve gezi yazıları; Varlık, Kitap-lık, Karakalem, Kül Öykü, Memlekent ve Voyager gibi dergilerde yayınlandı.

İlk öykü toplamı Düşe Kalka, 2009 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer bulundu. İlk kişisel fotoğraf sergisini 2010 yılında açtı ve 2017-2019 yılları arasında bir video/belgesel projesi olan Woman In Me’ye (İçimdeki Kadın) hayat verdi.

“Kayboluş” adlı öykü dosyasıyla 2021 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü Mehmet Güreli’nin “Şehirli Karınca” adlı kitabıyla paylaştı. “Kayboluş” adlı dosyası, Yunus Nadi Ödülleri açıklanmadan önce “Buraya Kısıldık Sanırım” adıyla 2021 yazında Edebi Şeyler yayınevince yayımlandı.

Kitaptan tadımlık bir öykü okumak için tıklayın.