16 Ağustos 2022 Salı akşamı saat 19:20’de başlayacak söyleşi, Ayvalık Sanat Fabrikası Tiyatrosu’nda.

Ayvalık Mavi Kapı Düşünce Platformu’nun, Kültür Sanat ve Edebiyat Söyleşileri kapsamında düzenlediği etkinlikte usta yazar Feyza Hepçilingirler konuşacak. Söyleşinin yönlendiriciliğini Mevlüt Asar ve Ayşen Boran üstlenecek.

Feyza Hepçilingirler, 1948 yılında Ayvalık’ta doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Ayvalık’ta, liseyi İzmir Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1971). Yıldız Teknik Üniversitesi’nden emekli oldu. Bir oğlu ve bir kızı; iki de torunu var.

Yazmaya, okul yıllarında (1963) Feyza Baran adıyla başladı. 1979 yılında Kültür Bakanlığının açtığı Çocuk Yapıtları Yarışması’nda Yanlışlıklar adlı oyunuyla Başarı Ödülü, 1981’de Akademi Kitabevi Yarışması’nda Sabah Yolcuları adlı dosyasıyla Öykü Birincilik Ödülü kazandı. Eski Bir Balerin adlı kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nı (1985), “Potluğu Gidermek” adlı öyküsüyle Yunus Nadi Armağanı Öykü İkincilik Ödülü’nü (1989), “Ne Güzel Ölmüştüm” adlı öyküsüyle Balkan Yazarlar Karşılaşması Borski Grümen Ödülü’nü (Balkan Yazarlar Karşılaşması Ödülü, 1991), Savrulmalar adlı öykü kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü (1997) ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneğinin (ÇGYD) son 10 yılın en iyi çocuk oyunu (2011) ödülünü aldı. Öyküleri Fransızca, Almanca, İngilizce, Sırpça, Hırvatça ve Slovenceye çevrildi. Öykülerinden bir seçki “Die Hochzeitsnacht” adıyla Almanya’da yayımlandı. Türkçenin yanlış ve kötü kullanımını eleştirdiği Türkçe “Off” adlı kitabıyla büyük ilgi uyandırdı. Bu kitap üst üste baskılar yaptı. “Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?” adlı romanı Milet Publishing tarafından “As The Red Carnation Fadesstronge” (2015) adıyla yayımlandı. Kimi gazete ve dergilerin yanı sıra Cumhuriyet Kitap ekinde 9 yıl süreyle “Türkçe Günlükleri” adlı köşede yazdı. Türkçe Günlükleri’ni Varlık dergisinde düzenli olarak yazmayı sürdürüyor.

Sanat Fabrikası Tiyatrosu – Ayvalık

Adres: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi, Barbaros Caddesi. 4. Sk. No: 1-3 Ayvalık
Telefon: (0266) 312 30 45