Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Haldun Taner Öykü Ödülü, 33. senesinde de devam ediyor. Milliyet gazetesinin düzenlediği yarışmaya başvurular başladı. Demet Taner, Doğan Hızlan, Metin Celal, Prof. Dr. Handan İnci, Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu bu sene de yarışmanın Seçici Kurulu’nda yer alıyor.

Adaylar 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Türkçe yayımlanmış öykü kitaplarının değerlendirileceği yarışmaya kendi imzalarıyla başvurabilecek. Bunun yanı sıra yayınevleri, üniversiteler, sanat ve eğitim kurumları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri de ödül için eser sahibinin imzalı onayıyla aday gösterebilecek.

Ödüle başvurmak isteyen yarışmacıların, kitaplarını en geç 30 Eylül 2022 Cuma günü saat 17.00’ye kadar şu adrese göndermeleri gerekmektedir: “Milliyet Ödülleri, Milliyet Gazetesi, Demirören Medya Center, 100. Yıl Mah. 2264. Sok. No:1 Bağcılar / İstanbul”

Ödülün 25 bin TL olarak belirlendiği yarışma hakkında adaylar Milliyet web sitesi üzerinden veya 0212 337 98 29 numaralı telefonla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilir.

İlk kez 1987 yılında dağıtılan Haldun Taner Öykü Ödülü’nün ilk sahipleri Murathan Mungan ve Nedim Gürsel oldu. Aradan geçen 33 yılda Nazlı Eray, Kürşat Başar, Adnan Özyalçıner, Ayşe Kulin, Mario Levi, Ayşe Kilimci, Hasan Özkılıç, Behçet Çelik, Nurhan Suerdem, Kâmil Erdem’in de aralarında olduğu pek çok kıymetli yazar ödüle değer görüldü.

Ödülün son sahibi “Sabitâlem Mahallesi” adlı öykü kitabıyla Eyüp Aygün Tayşir oldu. Tayşir, “Ele aldığı toplumsal kesimleri anlatırken kullandığı dil, içerdiği humor, akıcılık, çağdaş ifade gücü ve zengin çağrışımlar nedeniyle” ödülün sahibi oldu.

Kaynak: Milliyet