Bu Cuma günü (19 Ağustos 2022) aralarında Paul Auster, Kiran Desai, A. M. Homes, Siri Hustvedt, Hari Kunzru, Colum McCann, Andrew Solomon ve Gay Talese’nin de olduğu yazarlar, yüzlerce kişiyle birlikte New York Halk Kütüphanesi’nin merdivenlerinde “Salman Rushdie’nin Yanında Olun” etkinliğine katılıp Rushdie’nin 1988 yılında yayımlanan (ve şu anda Rushdie’nin diğer eserleriyle birlikte yok satan) Şeytan Ayetleri’nden bölümler okuyacaklar.

Salman Rushdie

Yıllardır Ayetullah Humeyni’nin romanın piyasaya çıkmasının ardından yayınladığı fetvanın gölgesinde yaşayan Rushdie, geçtiğimiz Pazar günü bıçaklı saldırıya uğramıştı. Oğlu Zafar, saldırıda ağır yara almış olmasına rağmen babasının “her zamanki gözükara ve kafa tutan espri anlayışının yerli yerinde” olduğunu söylüyor.

PEN Amerika, New York Halk Kütüphanesi, Penguin Random House ve House of Speakeasy tarafından düzenlenen Cuma günkü etkinlik, hem Rushdie hem de dünyanın her yerinde teokratik ve totalitaryen şiddet tehdidi altında yaşayan yazarlarla dayanışma niteliğinde olacak. Etkinliğe bizzat katılamayacak olanlar PEN Amerika’nın canlı yayını takip edebilecek. PEN Amerika Rushdie’yi ve ifade özgürlüğünü desteklemek isteyenler için aşağıdaki önerilerde bulunuyor:

· Topluluğunuzda Salman Rushdie’nin eserleri için herkese açık bir okuma etkinliği düzenlemek.

· Rushdie’nin eserlerinden kısa bir bölüm okuduğunuz bir videoyu #StandWithSalman etiketiyle ve @penamerica hesabını etiketleyerek sosyal medyada paylaşmak.

· @PENamerica’nın Twitter’daki canlı yayınını takip etmek.

Çeviren: Çağla Taşkın

Kaynak: Literary Hub (17 Ağustos 2022)