Philippe Blanchon imzalı Gertrude Stein biyografisi Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı. Kitabı dilimize Şehsuvar Aktaş kazandırdı.

Tanıtım bülteninden:

Gertrude Stein hakkında ne biliyoruz? Amerika doğumlu şair, yazar, koleksiyoner, dil cambazı ve kadın hakları savunucusu olduğunu. Yaşamının çoğunu Fransa’da geçirdiğini, Fleurus Sokağı no 27’deki dairesinin Picasso’dan Hemingway’e, Pound’dan Fitzgerald’a resim sanatının ve edebiyatın merkezi haline geldiğini. Dil ve üslup konusunda her zaman takıntılı olduğunu. Her şeyden önemlisi de Avrupa’da sanat tarihini baştan aşağı değiştirecek kültürel devrimlere ve yeniliklere birinci elden tanıklık ettiğini. Philippe Blanchon, çağa damgasını vurmuş aykırı bir karakterin hayatındaki kırılmaların izinde önemli bir biyografiye imza atıyor.

Sabah. Güneş Lüksemburg Bahçesi’nin üzerinde yükselmiş. Kuş cıvıltıları şehrin uğultusunu bastırıyor. Birkaç yüz adım ilerde Fleurus Sokağı bulunuyor. 27 numaralı binadaki bir anı levhasında şunlar yazılı: “GERTRUDE STEIN 1874-1946 / AMERİKALI YAZAR…”

Philippe Blanchon, yazar ve çevirmen. Kasım 1967’de doğdu. 2005’te “La Nuit jetée”yi yayımladı (Comp’Act). O tarihten bu yana kaleme aldığı şiirleri toplu olarak “Motets” başlığıyla yayımlandı (La Nerthe, 2015). James Joyce ve Van Gogh’u konu alan deneme kitaplarına ve başta “Cahiers critiques de poésie” (P.O.L. Yayınları), “L’Infini” ya da “La NRF” (Gallimard Yayınları) olmak üzere dergilerde yer alan birçok makaleye ve çeviriye imza attı. James Joyce, Conrad Aiken, E.E. Cummings ya da Carlo Rakosi’nin yapıtlarını çevirdi. En son yayımlanan kitabı 2018’de La Barque’tan çıkan “Variations de Jan”dır.

Şehsuvar Aktaş, 1964’te Ankara’da doğdu. Ankara Charles de Gaulle Lisesi’ni, Ankara Üni­versitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans, ardından doktorasını yapan Aktaş, 1989-91 yıllarında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. 1983’ten başlayarak birçok oyunda sahneye çıktı ya da yönetmenlik yaptı. Ayrıca televizyon dizilerinde oynadı, atölye çalışmalarına katıldı. Tiyatro çalışmalarının yanında çevirmenlik yapmaya da devam ediyor.

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için tıklayın.