Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk kadın yazar Selma Lagerlöf’ün “Nils ve Olağanüstü Maceraları” adlı kitabı Timaş Yayınları tarafından Eylül ayında okura sunulacak.

Tanıtım bülteninden:

Nobel ödüllü usta bir yazarın kaleminden masalsı bir macera ve güzel bir arkadaşlık hikâyesi… Dünya edebiyat listelerine girdi. “Gençlik edebiyatı” alanında tüm dünyada çok satanlar arasında yer aldı. Onlarca dile çevrildi. Birçok ülkede animasyon filmlerine uyarlandı.

Nils Holgersson, en büyük zevki yemek yemek ve uyumak olan aylak bir gençtir. Küçük bir çiftlikte ailesi ile birlikte yaşayan Nils’in haylazlıklarından hayvanlar da nasiplerini alır. Ailesinin evde olmadığı bir gün Nils evde bir tomte ile karşılaşır. Yalnız masallarda adı geçen bu yaratığı kızdırınca, orman bücürü Nils’i büyüler. Nils minik bir elfe dönüşür. Daha da garibi hayvanların dilini de anlamaya başlamıştır. Nils, çiftliklerinde bulunan Martin adlı evcil kazın bir yaban kazı sürüsüne katılmak üzere havalandığı esnada onun boynuna atlayıverir. Böylece yaban kazları ile birlikte ülkenin bir ucundan diğer ucuna göç edecekleri olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar…

Muhteşem doğanın kalbine doğru yapacağı bu yolculukta Nils, hayvanların gizemli yaşamlarına tanık olur ve ilginç insanlar tanır. Zorluklarla dolu bu maceranın sonunda Nils artık bambaşka birine dönüşecektir.

20 Kasım 1858’de İsveç’te, Mårbacka olarak anılan aile çiftliğinde dünyaya gelen Selma Lagerlöf, evde özel eğitim gördü ve 1881’de Stockholm’de bulunan öğretmen okuluna gidene kadar burada yaşadı.

1885’te Landskrona’daki kız ortaokulunda öğretmen olarak çalışmaya başladı. Çocukluğundan beri şiir yazıyordu, ancak 1890’da haftalık bir gazetesinin düzenlediği edebiyat yarışmasında birincilik ödülünü alana kadar hiçbir şey yayınlamadı. Gösta Berling Efsanesi [Gösta Berlings Saga] 1891’de yayınlandı, ancak Danca çevirisi büyük beğeni toplayana kadar pek ilgi görmedi. 1895’te kraliyet ailesinin ve İsveç Akademisi’nin mali desteği, onu öğretmenliği tamamen bırakmaya teşvik etti. İtalya’ya gitti ve Sicilya’da geçen bir roman olan Deccal’in Mucizeleri’ni [Antikristler mirakler, 1897] yazdı. Birkaç küçük eserden sonra, Kutsal Topraklara göç eden ve yazarın 1900’de bizzat ziyaret ettiği İsveçli köylüler hakkında bir roman olan Kudüs [Jerusalem, 1901-1902] iki cilt olarak yayımlandı. Bu çalışma yazara büyük başarı getirdi.

İlkokul çocukları için bir okuma kitabı olarak tasarladığı Nils ve Olağanüstü Maceraları [Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige, 1906] bütün dillerdeki en büyüleyici çocuk kitaplarından biri haline geldi.

1909 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Selma Lagerlöf, 16 Mart 1940’ta vefat etti. Yazar, bu ödüle değer görülen ilk kadın yazar ve ilk İsveçli yazardır.