2 Eylül’de Netflix’de gösterime girecek olan “Âşıklar Bayramı”nın devam kitabı “Babamın Bağlaması” 1 Eylül’de okurla buluşacak.

Tanıtım bülteninden:

“Beni bir ömür sekiz köşeli şapkasının gözünde taşıyan babamı başımın üstünde taşımak için yeniden uzun ve karlı yollara düştüm.”

Yirmi beş yıl sonra bir gece yarısı kapısını çalıp ona üç günlük bir yolculuk ve ömürlük sorular bırakan Heves Ali’yi âşıkların bayramına yetiştiren Yusuf, arabasının bagajında babasının eski bavulu, ön koltuğunda üç telli bağlaması ve port bagajında tabutuyla bu kez toprağına, evine, kendine doğru yol alıyor… Babamın Bağlaması’yla Âşıklar Bayramı’nın ikinci perdesi açılıyor, Yusuf o derin kuyudan çıkıyor: Upuzun bir yolda, geçmişin sırlarıyla, geleceğin belirsizliğiyle ve hevesinden arta kalanlarla yüzleşen Yusuf, aşka, ayrılığa, ölüme ve yalnızlığa yakılmış yepyeni bir türküye kulak veriyor.

Cevdet Kudret Roman Ödülü, Attilâ İlhan Roman Ödülü, Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü ve Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Kemal Varol, sinemaya da uyarlanan romanı Âşıklar Bayramı’nın devamı olan Babamın Bağlaması’nda, merhaba ile hoşça kal arasındaki derin vadide yankılananlarla yine akıllardan çıkmayacak bir yolculuğa çağırıyor.

“Çünkü ayrılık, sadece bir insandan değil, artık içinde olmadığımız bir hikâyeden de mahrum kalmak demekti.”

Kemal Varol

Kemal Varol, 1977 yılında doğdu. Edebiyata şiirle başladı. Yas Yüzükleri (2001), Kin Divanı (2005), Temmu­zun On Sekizi (2007) adlı şiir kitaplarından son­ra düzyazıya yöneldi. Jar (2011), Haw (2014), Ucunda Ölüm Var (2016) ve Âşıklar Bayramı (2019) romanlarıyla Sahiden Hikâye (2017) adlı bir hikâye kitabı yayımlandı. ABD ve Fransa’da da yayımlanan Haw’la Cevdet Kudret Roman Ödülü’ne, Sahiden Hikâye’yle Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Âşıklar Bayramı’yla Dünya Kitap 2019 Yılın Kitabı ve Attilâ İlhan Roman Ödü­lü’ne değer görüldü.