İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “150 Günde 150 Proje”si kapsamında Taksim’de Sevgi Soysal Kütüphanesi hizmete açıldı. 10 bin 200 kitabı bünyesinde barındıran kütüphanenin açılışında Soysal’ın kızları, Funda ve Defne Soysal da İmamoğlu’na eşlik etti.

Funda Soysal

İstanbul’un en önemli noktalarından Taksim’de bulunan kütüphanenin açılışında kısa bir konuşma yapan Funda Soysal, Sevgi Soysal Kütüphanesi’ni evi gördüğünü söyleyerek, kütüphaneye annesinin adının verilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:

“Annemin yokluğunda kitaplar ikimize de çocukluktan beri arkadaşlık ve yarenlik etti… Annem gençleri çok severdi. Gençleri en zor yıllarında onları gözeterek de yazdığını düşünüyorum pek çok eserini. Böyle cıvıl cıvıl hayatı ve gençleri çok seven bir insanın adına açılan bir kütüphanenin Taksim gibi cıvıl cıvıl gençlerle dolu bir yerde olması ayrıca anlamlı. Babamı da anmadan geçemeyeceğim. O hep özgürlük ve bilgi kavramlara sahip çıkılmasını öğütlemiştir. Ben anneme sahip çıkıldığı için çok seviniyorum.”

“150 Günde 150 Proje” kapsamında hizmet vermeye başlayan, 10 bin 200 kitabı bünyesinde barındıran kütüphanenin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, kütüphanelerin insanları mutlu eden ve onları bilgiyle doyuran bir virüs olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“O bakımdan biz bu kütüphane virüsünü İstanbul’un her mahallesine yaymaya kararlıyız. Tabii yeni kütüphanelere farklı işlevler de koyuyoruz. Kültürü, sanatı hissettiren bazı buluşmalar, söyleşiler, ortamların varlığı, bu manada burada hele hele Taksim’in göbeğinde olması ve bu tür ortamların çok verimli bir şekilde burada karşılık bulacağını düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından, İmamoğlu ve beraberindekiler kurdele kesip kütüphanenin açılışını yaptı.