30 Ekim 1993’te yitirdiğimiz Ömer Asım Aksoy’u dilci ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak için Aksoy Ailesiyle Dil Derneği tarafından düzenlenen, 1995’ten bu yana her yıl başka bir yazınsal yapıta verilen Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nün 2022’de bir öykü kitabına verileceği duyurulmuştu. Katılımın yoğun olduğu ödülün İnci Aral, Sadık Aslankara, Hidayet Karakuş, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve (aile adına) Sevgi Özel’den oluşan seçici kurulu, ödülü Derya Sönmez’in “Sırça Kanatlar” adlı yapıtına vermeyi oybirliğiyle kararlaştırdı.

Derya Sönmez

Derya Sönmez’e ödülü 26 Eylül 2022 tarihindeki 90. Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında sunulacak.

Dil Derneği ile Çankaya Belediyesinin birlikte hazırladığı 90. Dil Bayramı, 26 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 14.00’te Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’e saygı sunumuyla başlayacak. Aynı gün saat 18.00’de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezindeki törende Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen açış konuşmalarını yapacak.

Dil Derneği, 1987’den bu yana yalnız dilci ve edebiyatçılara değil yaşamın her alanında yaşamsal konularda savaşım veren, üreten aydınlara ve kurumlara “onur ödülü” sunuyor. 90. Dil Bayramında yazar-şair Ahmet Özer’e, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye, bilgisayar mühendisi Güneş Çakmakoğlu’na, gazeteci Sedef Kabaş’a, İzmir Tarımsal Kooperatifler Birlik Başkanı Neptün Soyer’e, Türkiye Barolar Birliği adına Başkan Av. Erinç Sağkan’a, Tele 1 emekçileri adına Gazeteci Dr. Merdan Yanardağ’a, KRT emekçileri adına gazeteci Adnan Bulut’a ve Halk TV emekçileri adına Gazeteci Suat Toktaş’a onur ödülü sunulacak.