Aykut Ertuğrul’un yeni öykü kitabı “Evrenin Yatışmaz Yapısı ve Diğer Öyküler” Ketebe Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Evrenin Yatışmaz Yapısı’nda Aykut Ertuğrul, okurlarını yine metinlerarası bir şenliğe çağırıyor. Muzip bir başlangıcın neşesini ve beklenmedik bir vedanın kederini aynı anda içinde barındıran bu görkemli şenlik, aslında kim için düzenlendi?

Yazarın mütemadiyen seslendiği sahici okurlar için mi? Selam vermekten bıkmadığı; cümlelerine, dizelerine hatta eser adlarına musallat olduğu büyük ustalar için mi? Eleştirmenler, akademisyenler ya da çağdaşları için mi? Yoksa bu tuhaf ve rahatsız edici şölenin, düzenleyeni de davetlisi de yalnızca yazarın kendisi mi?

Maharetini geleneğin coşkulu ve sonsuz ırmağına, muhayyilenin müphemliğine ve şimdiki zamanın insanı hep şaşırtan tekinsiz oyunlarına bağlayan yazarın gerçek niyeti ne? Kim bilir? Belki hepsi, belki hiçbiri.

Türk öyküsünde fantastik, mitoloji ve postmodernizme dair konularda 2000’li yılların başından beri, yazıları, hazırladığı kolektif kitaplar ve öyküleriyle hatırı sayılır çalışmaya imza atan Aykut Ertuğrul, yeni öykü kitabıyla okurun karşısında.

Aykut Ertuğrul

Aykut Ertuğrul, 1981 doğumlu. 2009-2011 yılları arasında arkadaşlarıyla Yumuşak Ge dergisini çıkardı. 2008’den bu yana çeşitli dergilerde öykü ve yazıları yayımlanıyor. Hâlen Post Öykü dergisinin yayın yönetmenliğini yürütüyor. Keyfekader Kahvesi isimli ilk öykü kitabı, 2011 yılı Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü aldı. Mümkün Öykülerin En İyisi isimli ikinci öykü kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2013 yılının en iyi hikâye kitabı seçildi. 2016 yılında Korkut Ata Ne Söyledi (Güray Süngü ile birlikte), 2018 yılında Acâibü’l Mahlûkât isimli kolektif öykü kitaplarını yayına hazırladı. 2018 yılında Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü’nü aldı.

Kitapları: Keyfekader Kahvesi (2011), Mümkün Öykülerin En İyisi (2013), İki Dünyanın Ustası (2014), Başlangıçların Sonsuz Mutluluğu (2018), Kusurlu Rüya: Tuhaf Zamanlarda Öykü (2019), Bellek ve Başka Tuzaklar (2020).