Yavuz Ekinci’nin yeni romanı “Rüyası Bölünenler” Everest Yayınları’nca yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Hayatım iki uyku arasında dolaşan kayıp bir rüyaydı.”

“Yusuf’un gömleği”nin peşinde, Almanya’dan Batman’a, Batman’dan Kandil’e uzanan bir yolculuk… Siyasi sığınmacı olarak yıllardır Berlin’de yaşayan İsmail, babasına verdiği sözü tutabilmek için memleketine döner ve dağa çıkan kardeşini aramaya koyulur. Yolun sonunda onu geçmişiyle yüzleşmeye çağıran bir ayna vardır… Rüyası Bölünenler, ödüllü eserlerinde geçmişle bugün, gelenekselle modern, mitlerle gerçekler arasında dikkat çekici köprüler kuran Yavuz Ekinci’nin romancılığında önemli bir eşik…

Kendimi bu dünyada, evden çıkmak üzereyken hatırlanıp “Lazım olur” diye, ağzına kadar dolu tatil bavuluna zorla sıkıştırılan fakat tatil boyunca hiç hatırlanmayan bir elbise gibi hissediyorum. Ruhum bavula zorla sıkıştırılan elbise kadar kırışık, bedenimse ruhuma bavul kadar dar geliyor.

Yavuz Ekinci

Yavuz Ekinci, 1979’da Batman-Mişrita’da doğdu. Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekinci, öyküleriyle Haldun Taner (2005) ve Yunus Nadi (2008) gibi önemli öykü ödüllerini aldı. Eserlerinde felaket günlerini işleyen Ekinci’nin Cennetin Kayıp Toprakları’nda yer alan “İncir” adlı öyküsü Tayfur Aydın tarafından İz / Reç (2011) adıyla sinemaya uyarlandı. Film 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali Onat Kutlar jüri özel ödülünü aldı.