“Bu bir anı-düşünce kitabı. İçinde parça parça benim hayatımda iz bırakmış anılar da var, kitaplardan ve yazarlardan çıkan, asıl olarak edebiyata bağlı olarak irdeleyip üretmeye çalıştığım düşünceler de. Bir anı-düşünce kitabı diye tanımlayabilirim. Sanırım en sevdiğim kitaplarımdan biri olacak.”

Tanıtım bülteninden:

Semih Gümüş’ün anılarıyla başlayıp kitaplar ve edebiyat üzerine düşünceleriyle devam eden “Yaşadıklarım Belleğimde Uğulduyor” adlı kitabı, edebiyat dünyamızın ve yayıncılığımızın yakın tarihinde küçük bir gezinti…

“Adeta bir elimi gözlerime siper ederek uzaklara bakıyorum, kalabalıklar ve kargaşa, kaybolmak için girdiğim bir orman, o geçmişten kalan anılar, anlar, ayrıntılar, küçücük bir ânı hatırlarken bile onun ötekileri nasıl tamamladığını görmenin şaşkınlığı. Bu kitap, kendimle ilgili kaygılarım azalırken yaşadığım ülkeyle ilgili kaygılarımın çoğaldığı bir döneme, hayatımın son dönemine girdiğime tanıklık ediyor. Hem kendimle yüzleşme hem okuduklarım ve tanıdıklarımla uzun zaman sonra yeniden karşılaşma gibi.”

Semih Gümüş kırk yılı aşan yazarlık serüveninin sonunda anılarıyla ve anılarının her köşesine sinen edebiyatla, kitaplarla, kendine özgü düşüncelerle karşımıza çıkıyor. Yazarın ilkgençlik yıllarında karşılaşıp benimsediği siyasal görüşleri, tam içinde yaşadığı zor yıllar, hayat algısı, arkadaşlar, arkadaşlıklar, yazarlar, dergiler, yayınevleri. Edebiyat dünyamızın ve yayıncılığımızın yakın tarihinde küçük bir gezinti yaptığımız bu yazılarda çağımızın güncel sorunlarını da önemli bir birikimin içinden okuyoruz. Bu arada doğa ve insan ilişkisini, insanın doğaya ettiklerini doğanın içinden bir gözle anlatıyor Semih Gümüş.

6 Kasım 2021’de Star Kıbrıs gazetesinde yayımlanan, Zeynep Yenen ile yaptıkları söyleşide Semih Gümüş bu kitabından bahsetmişti:

“Çok kısa bir süre önce bir kitabımı tamamladım. Adı Yaşadıklarım Belleğimde Uğulduyor. Bu bir anı-düşünce kitabı. İçinde parça parça benim hayatımda iz bırakmış anılar da var, kitaplardan ve yazarlardan çıkan, asıl olarak edebiyata bağlı olarak irdeleyip üretmeye çalıştığım düşünceler de. Bir anı-düşünce kitabı diye tanımlayabilirim. Sanırım en sevdiğim kitaplarımdan biri olacak.”

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için tıklayın.