Milliyet gazetesi tarafından Haldun Taner’in adına düzenlenen Haldun Taner Öykü Ödülü’nün kazananı belli oldu. Bu yıl 33’üncüsü verilen Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, “Deliliğe Zarif Bir Giriş “ adlı öykü kitabıyla Burçe Bahadır layık görüldü.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan seçici kurul; öykü, tiyatro, deneme yazarı ve düşün adamı Haldun Taner’in anısına düzenlenen Haldun Taner Öykü Ödülü’ne aday eserleri 10 Ocak 2023, Salı günü çevrimiçi toplanarak değerlendirdi. 

Doğan Hızlan, Demet Taner, Handan İnci, Nursel Duruel, Metin Celâl, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Kamil Erdem’den oluşan Seçici Kurul’un ödüle başvuru yapan eserleri değerlendirmesi sonucunda Seçici Kurul, kazanan isim ve gerekçesini şöyle açıkladı:

“Hayatın farklı sahnelerinden, kanıksanılmış sanılan durumları incelikli, duyarlı bir yorumla ve yalın, akıcı bir dille resmetmesi; an/süreç dengesini kurmadaki başarısı nedeniyle Burçe Bahadır’ın Deliliğe Zarif Bir Giriş adlı kitabına verilmiştir.”

Burçe Bahadır

Burçe Bahadır

Modern Zamanlar, Bu Aslında Senin Hikâyen, Ölmekten Yorulmuşuz, Ekran Beyaz Türkler Esmer, Refakatçi belgesellerinin metin yazarı, yapımcı ve yönetmeni. 2008 yılında Modern Zamanlar (Radyo Belgesel Programı) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri jürisince Övgüye Değer bulundu. 2016 yılında Refakatçi (Televizyon Belgesel Programı) TGC Sedat Simavi En İyi Televizyon Belgeseli Ödülü’ne ve 12. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Mansiyon Ödülü’ne lâyık görüldü.

Kadın cinayetlerini konu alan “Ölü Kadınlar Memleketi” adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.