Nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla İKSV tarafından verilen Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’ne bu yıl akademisyen ve yazar Zafer Ceylan değer görüldü.

Sevin Okyay, Ayşe Sarısayın, Yiğit Bener, Kaya Genç’ten oluşan ve başkanlığını Doğan Hızlan’ın üstlendiği seçici kurul, 20 bin TL tutarındaki para ödülünün Taleb Alrefai’nin Kaptan adlı romanını Arapçadan Türkçeye çeviren Zafer Ceylan’a verilmesine karar verdi.

Seçici kurul, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

“Kuveytli yazar Taleb Alrefai’nin gerçek bir kaptan olan Ali Nâsır en-Necdî’nin 1979 yılında başından geçenlerden ilhamla kaleme aldığı şiirsel kısa romanı Kaptan, 2018 yılında Londra’daki Booker Prize Foundation tarafından yönetilen, Arap dünyasının en prestijli ödülü International Prize for Arabic Fiction adayları arasında yer almıştır. Korkunç bir fırtınada sırra kadem basan Kaptan Ali Nâsır en-Necdî’nin yaşadıklarından hareketle yazdığı bu kitabında Taleb Alrefai, ihtiyar kaptanın denizin çağrısına çocukluğunda ilk defa kulak verdiği günlerden inci avcılığıyla geçen ilk deniz maceralarına ve 14 yaşında kaptan oluşuna dek girift bir portresini sunmaktadır. Arap Yarımadası’nda inci avcılığının sona erişiyle insanın denizle olan bağlantısının kopuşunu ve bir geleneğin sona erişini dokunaklı bir biçimde anlatan roman, yazarın Kuveyt tarihinin bir kahramanı olarak gördüğü kaptana bir saygı duruşu niteliğindedir. Bize aynı zamanda petrolü keşfetmelerinden önce Kuveytlilerin yaşadıkları hayatı tanıtmakta, bir keşif heyecanına bizi ortak etmektedir. Zafer Ceylan, karmaşık denizcilik terimleriyle dolu metni büyük bir maharetle Türkçeleştirmiş, Arapça orijinaline sadık kalmanın yanı sıra Türkçenin unutulmayacak gemicilik hikâyeleri arasına girmesini sağlamıştır. Ceylan, görünürde sade bu metnin çarpıcı imgelemine gösterişsiz, ustalıklı karşılıklar bulmuş, diyalogları büyük bir başarıyla Türkçe söylemiş ve Arapçadan Türkçeye çevrilen edebiyat külliyatına önemli bir katkı sunmuştur. Türkiye’de az tanınan Kuveyt edebiyatının kapılarını okurlara açan çevirinin, Arapça edebiyatın bu incisini başarıyla su yüzüne çıkardığını düşünüyoruz.”

J.M. Coetze’nin “Kaptan” hakkındaki değerlendirmesi şöyle:

“Bu roman, Kaptan Ali Nâsır en-Necdî’nin biyografisini Körfez insanının vicdanında azap verici bir deniz efsanesi olarak belgelemekle kalmayıp kendisini romanın bağlamına dayatmış çok sayıda bilgi, söylem ve kayıtla çevrili toplumsal değişimlerle birlikte aktarıyor. Sanatsal yanılsamaya dayalı edebi bir söylemin uçlarında, gerçeğin realist hitabını sorgulamaya kalkışan Kuveytli yazar Taleb Alrefai, dramatik bir gerilim anına, fırtınanın patlayışına, ölüme ve insanın hammaddesini ayıran o duvarı çizen hiçliğe varıyor. Alrefai, ‘Ali Nâsır en-Necdî öldü’ dediğinde oluşabilecek son derece basit düzeydeki bir haberin roman seviyesine yükselişini, Gerald Prince’in ‘nedensellik’ anlayışıyla ilişkilendiriyor. ‘Ali Nâsır en-Necdî boğularak öldü’ diyerek de bir olay örgüsünün varlığını, sahnelerin kurgulanmasını ve bir tür sebep, paradoks ve çağrışım arayışı içinde uzamsal alanların oluşturulmasını zorunlu kılıyor.”

Zafer Ceylan

Zafer Ceylan, 1985 yılında İstanbul’da doğdu. 2008’de Ankara Üniversitesi DTCF Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 2011’de yine aynı kurum ve alanda yüksek lisans, 2017’de ise doktora derecesi aldı. Mısırlı yazar Baha Tahir’in beş öykü kitabından derleyip çevirdiği “Bilmezdim Tavus Kuşlarının Uçabildiğini” adlı öykü seçkisi Kırmızı Yayınları etiketiyle 2017’de, Temmuzi Şiir Hareketi hakkındaki “Modern Arap Şiirinde Mito-Poetik İsyan” adlı kitabı 2019 yılında yayımlandı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arapça Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapan Zafer Ceylan’ın modern Arap edebiyatından yaptığı çeviriler Sözcükler, Sarnıç Öykü, Balkon, Bağlaç Kültür Sanat dergilerinde ve Parşömen Edebiyat’ta yer aldı.

Zafer Ceylan ile “Kaptan” çevirisi hakkında yaptığımız söyleşiyi okumak için tıklayın.