On iki yıldır çağdaş edebiyat faaliyetlerinin yürütüldüğü CerEdebiyat’ın 2023 yılındaki ilk söyleşi konuğu Alper Canıgüz olacak.

Alper Canıgüz, 1969 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi. İlk öykülerini lise yıllarında, farklı dergilerde yayımladı. Yayınevlerinde çevirmenlik yaptıktan sonra üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bir dönem reklam ve metin yazarlığı yaptı. Yazar, beş yaşında büyümüş de küçükmüş bir dahi olan Alper Kamu karakteriyle hayatımıza girdi.

Canıgüz, okurları tarafından “uçuk ve absürt romancı” olarak tanımlanmaktadır. Farklı anlatım tarzı ve samimi diliyle edebiyatımızda kendine has bir yer edinmiştir. Hayal gücüyle harmanlanan eserleri büyüklere çocuk masalları olarak nitelenebilir. Farklı üslubu ve konuları işleme şekliyle edebiyat çevrelerince beğenilmektedir. Bu nedenle kitapları genellikle çok satanlar listelerinde yer almaktadır. Kendi okuyucu kitlesini yaratmış olan Alper Canıgüz, Almanya’da üç ayda bir yayımlanan dünya edebiyatının en iyileri listesine giren ilk Türk yazardır.

Moderatörlüğünü Bilal Acarözmen’in yapacağı söyleşi, 28 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 14.30’da başlayacak.

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.