Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi’nin 109. sayısı (Ocak-Şubat 2023) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi’nin 109. sayısı yeni dosya konusu, öyküleri, şiirleri, inceleme, eleştiri, deneme ve tanıtı yazılarıyla okurlarıyla buluştu.

Lacivert’in bu sayıdaki dosya konusu: “Metinlerarasılık”

En genel anlamda bir metnin içinde yer alan diğer metinler şeklinde tanımlanabilecek olan ve bir metne yeni bir açıdan, yeni bir gözle bakma olanağı sağlayan “Metinlerarasılık” konusunu irdeleyen dosyaya L. Gülden Treske, Cristiano Bedin, Şerefnur Atik, Zehra Betül Yazıcı, Macit Balık ve Raşel Rakella Asal yazılarıyla katkıda bulundu.

Fulya Bayraktar ve Yonca Yaşar tarafından yapılan söyleşinin konuğu Dursaliye Şahan. Yurt dışında göçmen yazar olarak hayatını sürdüren Şahan yazıya, göç olgusuna ve hayata dair pek çok konuyu okurların dikkatine sunuyor.

“Kitap boş zamanlarda mı okunur?” adlı denemesiyle Nihat Taydaş, Dünya Edebiyatı köşesinde “Nerede Olursa Olsun Cennet de Oradaydı / Mark Twain” başlıklı yazısıyla Selma Sayar ve “İngiliz Edebiyatı Tarihinde İlk Gerçekçi Roman Tom Jones ve Yazarı Henry Fielding” başlıklı incelemesiyle Gülser Kurt Arat dergi sayfalarında.

Ustalardan bölümünde “Şiir ve İmge”yazısıyla Metin Altıok, eleştiri sayfasında ise “Türk Edebiyatı Tarihinin Tekrar Yazılmasını Gerektirecek Keşif”adlı yazısıyla Gönül Tokayeva yer aldı.

Kevser Çakır Demir “Sinemada Kültürel Form Üretmek; Kore Rüzgarı”, Murat Erdin ise “Steinbeck ve Marquez’in Rusya Günlükleri” başlıklı yazılarını Lacivert okurları için dergi sayfalarına taşıdı.

Öyküleriyle Azer Güden, Ahmet Zeki Yeşil, Bayram Sarı Emirhan Murat, İbrahim Tekpınar, Yusuf Ansari, Yunus Alkan, Yusuf Eradam Lacivert’in yeni sayısında.

Lacivert’in 109. sayısında şiirleriyle yer alanlar: Arife Kalender, Ayşe Kaygusuz Şimşek, Ali Ulaş Akalın, Bircan Çelik, Bilsen Başaran, Binnaz Deniz Yıldız, Erkan Kara, Fikret Yazıcıoğlu, Melis Sıla Cengiz, Muhammed Yakupi, Seçil Hidayet, Hasan Ildız, Zeynep N. Tiryaki.