Vedat Günyol Deneme Ödülleri’nin yedincisi sonuçlandı. Haydar Ergülen, Tuğçe Isıyel, Özgür Taburoğlu ve Esila Ayık farklı kategorilerde ödüle değer görülen isimler oldu.

“Edebiyatımızın Cumhurbaşkanı” Vedat Günyol (1911-2004)

Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’nın desteğiyle Kartal Belediyesi öncülüğünde düzenlenen 7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri’nin sonuçları açıklandı.

Âdem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Hakan Unutmaz, Halil İbrahim Özcan, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Mazlum Çetinkaya, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşan 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu, Haydar Ergülen’in “Yayan Yapıldak” adlı yapıtını ödüle değer gördü.

Kurul, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

“Olgun, kıvrak bir Türkçeyle, her biri bir sözcük üstüne yazılmış kısacık denemeleriyle, sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da o sözcüklerin kendisindeki çağrışımları arasında, deneme dilinde keyifli gezintilere çıkaran değerli yazar Haydar Ergülen, Yayan Yapıldak isimli deneme kitabıyla 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne layık bulunmuştur.”

Seçici Kurul Özel Ödülü’nün ise iki deneme yazarına birlikte verilmesi ve ödülün paylaştırılmasına karar verilmiştir.

“Kendine özgü bir dinginlik retoriği ve tevazu etiği geliştirdiği denemelerinde, öncelikle sonu gelmez bir kakofoniye kurban gitmiş kendi iç sesimizi, ardından toplumsal dünyanın diğer üyelerinin gitgide bizler için silikleşen ve ‘parçalı bulutlu’ bir görünüme ulanan varoluşunu derinden hissettirip belgeleyişiyle” Tuğçe Isıyel, Parçalı Bulutlu başlıklı kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer görülmüştür.

“Yazı eylemindeki oyunları, varlığa eşlik eden kahramanları; ışık, zemin, hayvan üçgeninde dirim belirtilerini ve bilinç akışındaki kesintileri olumsuz eleştiri diliyle değil de yaşamın içinden olgularla, örneklerle, akıcı, sade, didaktik anlatımıyla işleyen” Özgür Taburoğlu da Anlatı Desenleri isimli dört ciltlik kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık bulunmuştur.

“Kendinden önceki kuşaklarla kurulan iletişimin her yönüyle irdelendiği ve empatik bakış açısıyla ele alınan sade yazıları; günceli, fıkradan öte denemeye başarılı bir şekilde dökebildiği” Z Bakış başlıklı kitabıyla Esila Ayık’a Genç Deneme Yazarı Ödülü’nün verilmesi uygun görülmüştür.

Önceki yıllarda, Vedat Günyol’un doğum günü olan Mart ayının ilk haftasında Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Vedat Günyol Deneme Ödülü Töreni, kültür merkezinin tadilata girmiş olması nedeniyle Haziran 2023’te düzenlenecek 3. Kartal Kitap Fuarı ile birlikte gerçekleştirilecek.