İlk romanı “Güzel Seferlerin Süvarisi’nde, 1999 Marmara Depremi’nin ardından bölgedeki fayları araştırmak için kullanılan, şimdilerde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin eğitim gemisi olan Sismik-1’in hikâyesini anlatıyor Mutlu.

Tanıtım bülteninden:

Ägir, 1942 yılında Naziler tarafından inşa edildi.

Savaştan sonra İngilizler ona Herkül adını verdi.

1950’lerde Denizcilik Bankası tarafından satın alınarak Hora adıyla kurtarma römorkörü oldu.

1974’te Yunanistan’la yaşanan kıta sahanlığı sorunu nedeniyle emekliye ayrılmak üzereyken petrol arama gemisine dönüştürüldü. Hora’ya, Sismik-1 adı konuldu.

Güzel Seferlerin Süvarisi, öykü kitaplarıyla tanıdığımız M. Özgür Mutlu’nun ilk romanı. 1999 Marmara Depremi’nin ardından bölgedeki fayları araştırmak için kullanılan, şimdilerde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin eğitim gemisi olan Sismik-1’in hikâyesini anlatıyor Mutlu. Kaptan Namlı’nın ve biri kadın ikisi erkek olmak üzere üç araştırmacının gemide ve mahsur kaldıkları yarımadada yaşadıklarından Knidoslu Afrodit’e uzanan bir tarihe tanıklık etmeye çağırıyor okuru.

Ama ben buradayım, ayrılmayacağım. Şimdi böyle paspal, bakımsız, acınası hâlde dursa da Hora, denize indirilirken ne ihtişamlıydı, tanrıların şerefine şarap dökülmedi mi karalara ve denizlere, sponde, sponde. Kocayınca köpeklerin maskarası olacak bir kurt değil o. Yalnız bırakmayacağım ne pahasına olursa olsun. Bir kaptanın yeri köprü üstüdür. Çıkıp orada oturacağım gerekirse yıllarca, bir ömür boyu.”

M. Özgür Mutlu

M. Özgür Mutlu, 1981 Manisa doğumlu. Lisans ve yüksek lisans öğrenimini ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 2011 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nün öykü dalında sahibi oldu. 2000 yılında Vesaire-fanzin, 2003-2005 yılları arasında Düşe-yazma dergisi yayın kurulunda yer aldı. Öykü ve yazıları pek çok dergide yayımlandı.

Öykü Kitapları: Van Gölü Ekspresi (Varlık Yayınları, 2011), Karton Ev (NotaBene Yayınları, 2016), Dünyanın Çivisi (Sel Yayıncılık, 2018), Dönme Dolap Düşleri (İthaki Yayınları, 2021).