Yasemin Akçam Ateşman’ın “Defter Aşkı” adlı öykü kitabı, Türkiye’nin dijital kitap platformu Kitap Cumhuriyeti’nde yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Kitap, 13 öyküden oluşuyor. Öyküler, farklı coğrafyalardaki insan ilişkileri üzerine odaklanmış daha çok. Bir öykü, 70’lerin Almanya’sına doğru yol giderken, diğeri Ankara’nın aynı dönemine, ama eskiye ait değerlerini yitirmiş bağlarına kadar dönüyor. Yazar, öyküler arasındaki geçişkenliği; görülen, duyulan ve yaşanan gerçekler üzerinden kurgulayarak sağlıyor. Yazar böylece, okurun belleğini diri ve düşünür halde tutmayı başarabiliyor…

İnsana ait ne varsa; hayaller, yabancılaşma duygusu, çocukluğa dair anılar, dönemsel acılar, içsel hesaplaşmalar ve kadın sorunları… hepsi yazarın kalemiyle içli dışlı. Öyle ki, okur kendisini sürekli bir kazının içerisinde hissedebilir; çünkü anlatım derinliği buna oldukça elverişli.

Yasemin Akçam Ateşman’ın yalın ve akıcı dili hem geleneksel hem de çağdaş öykücülüğün bir karması gibi. Bu anlamda yazar, anlatımdaki kişisel özgünlüğünü rahatlıkla kullanıyor diyebiliriz.

Kitabı ücretsiz olarak indirmek için tıklayın.

Yasemin Akçam Ateşman

Yasemin Akçam Ateşman, 1954’te Ardahan’da doğdu. Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Yüksek Okulu mezunudur.

46 yıllık görevi sürecinde Almanya, Belçika, Avusturya, İsviçre, Moldova, İspanya ve Slovakya’da bulundu. Bu farklı coğrafyalardan edindiği bilgi birikimini sosyal yaşamlar üzerinden kaleme alarak atıldı yazın dünyasına. İlk ikisi anı niteliğinde olmak üzere üç kitabı yayımlandı. Bazı öyküleri Lacivert, Berfin Bahar, Oggito, Litera Edebiyat, İshak Edebiyat, Novelius gibi dergilerde yer aldı.

Kışları Ankara’da, yazları ise Kuşadası’na bağlı Kirazlı köyünde yaşamını sürdürmektedir.