Elif Demirel’in 2022’de Everest İlk Roman Yarışması’na değer görülen “Geceden Beri” adlı romanı Everest Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın editörlüğünü usta öykücü Cemil Kavukçu üstlendi.

Tanıtım bülteninden:

Bir gece kadar karanlık gözleri vardı Gece’nin.

Bakmasını beceremeyenin yıkımı o gece başlardı.

Şifacı, falcı, büyücü, ermiş, cinli diye anılan Gece; kaybettiklerinin, uğradığı yahut yaşattığı haksızlıkların acısıyla çizgiden çıkmış; hırsını kendi bedeninden, ruhundan çıkaran insanların umududur. Ancak Gece, kendi hikâyesiyle dikilir karşılarına: Yoksa şifa yahut kurtuluş, insanlığın tüm dertlerine bulanmaktan, döngüye dahil olmaktan mı ibarettir?

İncelikli kavrayışı, yaratıcı kurguları ve zengin diliyle usta bir hikâye anlatıcısı olduğunu ispat eden Elif Demirel, Geceden Beri’yle 2022 Everest Yayınları İlk Roman Yarışması’nı kazandı.

Asuman Kafaoğlu-Büke, Bahriye Çeri, Gülfem Pamuk, Irmak Zileli ve Zekiye Antakyalıoğlu’ndan oluşan jüri, kararını şu gerekçeye dayandırdı:

“Batıl ile aklı, masal ile gerçeği, geçmiş ile bugünü güçlü imgelerle yoğuran, günümüz insanının kaygılarına, sırlarına ve karanlık yanlarına büyülü gerçekçiliğin penceresinden aynalar tutan ve her bir aynasını çiçeklerle bezeyen özgün bir roman. Yazar, doğaya ve insana saygılı anlatısı, güçlü dili ve sıradan olanı sıradışı kılma becerisiyle bu ödüle layık bulunmuştur.”

Elif Demirel

Elif Demirel, 1994 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2021 yılında ilk öykü kitabı Hazin yayımlandı. İlk romanı Geceden Beri ile 2022’de Everest İlk Roman Yarışması’nı kazandı.