“Turunç Ağacı” Ortadoğu’ya, servete, sosyal statüye, hepsinden öte bir kadın olarak var olmaya dair dokunaklı bir anlatı.

Tanıtım bülteninden:

Turunç Ağacı sosyal statü, zenginlik, arzu ve kadın temsili üzerine bir roman. Bir İngiliz üniversitesinde Ummanlı öğrenci olan Zuhur’un geçmişle bugün arasında sıkışıp kalmasını anlatıyor. İngiltere’de arkadaşlıklar kurmaya ve asimile olmaya çalışırken, hayatının merkezinde yer alan ilişkilere odaklanıyor. Bunların başında, Zuhur’un Arap Yarımadası’ndan ayrılmasından hemen sonra vefat eden, her zaman büyükannesi olarak gördüğü Bint Amir ile olan bağı geliyor. Bint Amir’in zorluluklarla geçen yaşamı ve yaşadığı koşulların tarihsel anlatısı parçalar halinde ortaya çıkarken, Zuhur’un izole edilmiş ve yerine getirilmemiş bugünü de kurgu boyunca açılıyor, zaman geçtikçe bir anlatı diğerine geçiyor ve rüyalar anılarla karışıyor.

TIME ve New Yorker tarafından 2022’nin En İyi Kitabı listelerinde anılan Turunç Ağacı Ortadoğu’ya, servete, sosyal statüye, hepsinden öte bir kadın olarak var olmaya dair dokunaklı bir anlatı.