Carl Sandburg

Aritmetik sayıların kafanın içinde ve dışında güvercinler gibi uçtuğu yerdir.

Aritmetik sana kaybetmeden ya da kazanmadan önce elinde kaç tane olduğunu biliyorsan kaç tane kaybettiğini ya da kazandığını söyler.

Aritmetik sonra dört beş haydi kardeştir – ya da bir ki üç ebelik güç.

Aritmetik cevabı bulana kadar kafandan eline kâğıdına kalemine sızdırdığın sayılardır.

Aritmetik cevabın doğru, her şeyin güzel olduğu, pencereden dışarı bakıp mavi göğü görebildiğin yerdir – ya da cevabın yanlış olduğu, baştan başlayıp tekrar denemen ve bu sefer nasıl çıktığına bakman gereken yer.

Bir sayıyı alıp ikiye katlarsan, tekrar ikiye katlarsan, sonra birkaç kez daha ikiye katlarsan sayı gittikçe büyür büyür, gittikçe yükselir yükselir ve ikiye katlamayı bırakmaya karar verdiğinde sayının ne olduğunu sana sadece aritmetik söyleyebilir.

Aritmetik çarpım yapman gereken yerdir – ve çarpım tablosunu kafanda taşıdığın ve kaybetmemeyi umduğun yer.

Biri iyi, biri kötü iki hayvan krakerin olsa ve birini sen yesen, öbürünü de her tarafında şeritler olan çizgili bir zebra yese, biri sana beş altı yedi tane teklif etse ve sen Hayır hayır hayır desen ve Yok yok yok desen ve Cık cık cık desen kaç tane hayvan krakerin olur?

Annenden kahvaltı için bir sahanda yumurta istesen, o da sana sahanda iki yumurta verse ve sen ikisini de yesen, aritmetikte kim daha iyidir, sen mi annen mi?

Carl Sandburg

Türkçesi: Selahattin Özpalabıyıklar