Rusçadan Türkçeye pek çok eser kazandıran Mehmet Özgül, 87 yaşında vefat etti. Özgül’ün cenazesi 13 Nisan 2023 Perşembe günü Üsküdar Selimiye Camii’nden kaldırılacak.

Mehmet Özgül

Mehmet Özgül, 1936 yılında Avanos’ta doğdu. Lise eğitimini Kuleli Askeri Lisesi’nde aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden 1959 yılında mezun oldu. Sonraki yıllarda Gazi Eğitim Enstitüsü’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Yüksek lisansını 1969 yılında Amerika Georgetown Üniversitesi’nde uygulamalı dil bilimi alanında yaptı.

1963-67 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı’nda Rusça çevirmen olarak çalıştı. Kariyerinde belirli dönemlerde Rusça ve İngilizce öğretmenliği de yaptı. 1979 yılında askeriyeden albay olarak emekli oldu. İlk olarak 1960 yılında Varlık Yayınları için Çehov çevirisi yaptı. Emekli olduktan sonra çeviri çalışmalarına hız verdi. 1998 yılında Çehov’un bütün öykülerinin, 2006’da bütün oyunlarının Türkçeye çevirisini tamamladı.

1981 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından Hasan Ali Ediz Çeviri Ödülü’ne değer görüldü. 1984 ve 1987 yıllarında Rus Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak Uluslararası Çevirmenler Konferansına katıldı.

Çehov, Tolstoy, Dostoyevski, Gogol, İlya Ehrenburg, Konstantin Simonov, Yevgeni Yevtuşenko, Cengiz Aytmatov ve Lyudmilla Ulitskaya gibi yazarlardan yaptığı elliye yakın çevirisi bulunmaktadır.