Hüsnü Arkan’ın yazıları, Sia Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Hüsnü Arkan’ın güçlü kaleminden taşlamalar…

Son 20 yılda değişik mecralarda yayınladığı, hallerimizi kendine özgü iğneleyici ve eğlenceli üslubuyla mercek altına aldığı, düşündürüp gülümsettiği yazıları yer alıyor “Hırsız Var!”da. İnsanları ve olayları, can alıcı ayrıntılarıyla hatırlatırken “Tarih tekerrürden ibarettir” sözünün ne kadar doğru olduğunu da kanıtlıyor.

“Benzemek iyidir. Herkes ne yapıyorsa onu yapacak, herkes ne düşünüyorsa onu düşüneceksin!

Sabahın köründe kepengi açacaksın, akşamın karanlığında kapatacaksın! Eve dönüp yemeğini yiyecek, uyuyacaksın… Etliye sütlüye karışmayacaksın, hırlıya hırsıza bulaşmayacaksın. Tezgâhta yerini alacak, göze hoş görüneceksin. Estetiği bozmayacaksın, hamileysen sokağa çıkmayacaksın. Çıkarsan hafazanallah Çanakkale domatı gibi ortada kalırsın, göz zevkimizin içine edersin.

Farklı olmak iyi bir şey değildir.

Farklı olanlar, farklı düşünenler marjinaldir. Çanakkale domatı, Çengelköy hıyarı, muzu soymayı akıl eden o ilk genç maymun… Bunların alayı marjinaldir.”

Hüsnü Arkan, 1958 yılında İzmir’in Kınık ilçesinde doğdu. Bergama Lisesi’ni ve 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1985’te, Amsterdam’da, arkadaşlarıyla Hezarfen adlı müzik grubunu kurup Avrupa’nın birçok kentinde kendi şarkılarını seslendirdi. 1990’da ilk albümü Bir Yalnızlık Ezgisi‘ni çıkardı. 1993-2010 yılları arasında Ezginin Günlüğü grubunun albüm ve konser çalışmalarında yer aldı. 2005 yılında Destur adlı projeyle “Deli Bu Dünya” albümünü, 2010’dan sonra Solo, Yalnız Değiliz ve Kırık Hava albümlerini hazırladı.

İlk romanı Ölü Kelebeklerin Dansı, 1998 yılında yayımlandı. Bu kitabı Menekşeler Atlar ve Oburlar (2001), Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer (2005), Hiçe Doğru (Şiir, 2005), Uyku (2008), Mino’nun Siyah Gülü (2011) izledi. 2014’te yayımlanan Hırsız ve Burjuva adlı romanıyla 44. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. Aynı yıl son şiir kitabı Naş, 2016’da ise Gülhisarlı Terziler adlı romanı yayımlandı. Son kitabı Nasreddin 2020 yılında yayımlandı.