Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 66 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Mustafa Okumuş

On kitabı seçmeye çalışırken kütüphanemin önünde dolandım durdum, zor olsa da bir liste yaptım. Sıfırdan başlasaydım eğer hâlihazırda tekrar tekrar okuduğum kitaplarla olurdu bu.

Benim satın alacağım ilk on kitap şöyle:

1. Sait Faik Abasıyanık – Son Kuşlar

2. Oğuz Atay – Korkuyu Beklerken

3. Vüs’at O. Bener – Dost Yaşamasız

4. Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü

5. Dostoyevski – Suç ve Ceza

6. John Steinbeck – Kaygılarımızın Kışı

7. Boris Vian – Günlerin Köpüğü

8. Andrey Platonov – Can

9. Erich Maria Remarque – Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

10. Italo Calvino – Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu