Sinema ve televizyon dünyasının üretken isimlerinden, ödüllü senarist Özlem Yılmaz’ın ilk öykü kitabı “Divan Cadısı” Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“İçimizdeki sesi böyle kaybediyoruz işte. Duyup duymazlıktan gelince bir dahakine alçalıyor desibeli. Sonra zaten duyan kalmayınca ses de kendi­liğinden bir ölüm uykusuna yatıyor.”

Hepsi birbirinden farklı ama derinlerde birbirine bağlı toplam yedi öykü, tam yedi yalan, yedi yüzleşme. Kendi bedenindeki coğrafyadan habersiz kadınlardan insan ruhunun taşrasına, sırlı atlas yorganlardan bir divan şiltesinin altındaki şifalı tohumlara… Divan Cadısı, kişisel tarihi yeniden inşa eden hafıza oyunlarına, insanın köşe bucak kaçtığı kendi hakikatiyle yüzleşmesine, hatta o hakikati doğurmasına dair bir karnaval. 

Sinema ve televizyon dünyasının üretken isimlerinden, ödüllü senarist Özlem Yılmaz’dan yaratıcı betimler ve içgörülerle bezenmiş, “bilinen ama fark edilmeyen” şeylere işaret etmesiyle iz bırakan, sinematografik öğeleriyle adeta film izler gibi okunan güçlü öyküler. Divan Cadısı, heyecan verici bir ilk kitap.

Özlem Yılmaz

Özlem Yılmaz, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2004-2012 arasında çeşitli sinema filmi ve televizyon dizilerinde yardımcı yönetmen olarak çalıştı. “Yüzündeki Dalgalar – Boş Ada” isimli bir belgesel film çekti. 2012 senesinde Uçurum dizisiyle başladığı senaristliğe Uluslararası EMMY ödüllü Kara Sevda, Kuzgun, Bir Aşk İki Hayat’la devam etti. Halen senarist olarak çalışıyor. Divan Cadısı, Özlem Yılmaz’ın ilk öykü kitabı.