Seçiciler Kurulu, 52. Orhan Kemal Roman Armağanı’nın Kemal Varol’un “Babamın Bağlaması” isimli romanına verilmesine karar verdi.

Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde toplanan 52. Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, bu yılın kazanan romanını belirledi. 

Orhan Kemal Roman Armağanı için 84 eser yarıştı. Nazım K. Öğütçü, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Tahir Şilkan, Gürsel Korat, Mazlum Vesek, Turgay Fişekçi ve Sunay Akın’dan oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu; 52. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, Everest Yayınları tarafından yayımlanan, Kemal Varol’un “Babamın Bağlaması” isimli romanına verdi. 

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

Babamın Bağlaması Türkçeyi parlak, incelikli ve anlaşılır bir şekilde kullanması, olaylar arasındaki konu geçişliliğini ve dramatik akışı başarılı bir şekilde kurmuş olması, kültürel öğeleri yerinde doğru olarak işlemesi ve evrensel insan sevgisini hatırlatması nedeniyle 52. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görülmüştür.” 

Kemal Varol’a ödülü, 2 Haziran 2023 Cuma günü Beyazıt’taki Orhan Kemal Kütüphanesi’nde yapılacak Orhan Kemal’i anma töreninde verilecek.