Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Ahmet Say’ın yazıları “Sözün Saklı Yörüngesi” adlı kitapta bir araya getirildi. Fazıl Say kitap için bir önsöz yazdı.

Ahmet Say’ın 2014-2019 yıllarında Evrensel gazetesinde yayımlanan yazıları Sözün Saklı Yörüngesi’nde bir araya getirildi. “Yörüngemiz” köşesinde her Salı yazıları yayımlanan Ahmet Say, üretimi ve çalışkanlığıyla gazete yazılarında da fark edilir bir içerik üretti. Köşesinde ve gününde yazmakla birlikte Evrensel gazetesinde zaman zaman başka günlerde de yazılar kaleme aldı Ahmet Say. Bazen hem köşesinde hem de gazetenin kültür sanat sayfasında aynı gün çıkan yazılarıyla okurlarına seslendi.

Ahmet Say’ın Evrensel gazetesinde, “Yörüngemiz” başlıklı köşesinde yazdığı yazıların tümü Sözün Saklı Yörüngesi’nde bir araya getirildi. Okumaktan keyif alacağınız, şaşkınlık ve hayretle geçmişi ve bugünü sorgulayacağınız bu yazılar birçok okur için yeni olmayabilir. Çoğunlukla haftalık yazılardan oluşmakla birlikte, kitaptaki yazılar zamana karşı duran, derinlik, anlam ve soru üreten bir içerikle sesleniyor okuruna.

Yıl yıl ayrıştırılıp kronolojik bir bütünlüğe ulaştırılan Sözün Saklı Yörüngesi’nde, Ahmet Say’ın müzikten edebiyata, sinemadan siyasete, arkadaşlarından tanıdıklarına, taşradaki dergilerden hapsihanedekilere, yayıncılıktan dergiciliğe, özlediklerinden gündelik hayatın sorunlarına kadar geniş bir yelpazede kaleme aldığı yazılar için Fazıl Say bir önsöz yazdı. Aynı zamanda kitabın editörleri olan Fahri Özdemir ve C. Hakkı Zariç’in bir giriş yazısıyla kitabın içeriği ve çalışma sürecine dair bilgilerin de yer aldığı Sözün Saklı Yörüngesi yeni bir okuma pratiği için okurunu bekliyor.

Ahmet Say’ın daima güler yüzünün yer aldığı kapak fotoğrafı Mehmet Özer’e ait. Kitaptan elde edilecek gelir ise, künyede de açıklandığı üzere, ülkemizde 6 Şubat’ta meydana gelen depremden zarar gören gençler arasında pay edilecek.

Kor Kitap ve Islık Yayınları tarafından yayımlanan Sözün Saklı Yörüngesi pırıl pırıl Türkçesiyle bir Ahmet Say arşivi sunuyor okura. Sorularınıza yanıt bulmak ya da bir arkadaşlığı sürdürmek için Ahmet Say ve sözcükleri hayatımıza hiç olmadığı kadar yüklü bir anlam ve düşünsel bir miras katmaya devam ediyor.