“Kenar Süsü”, Karakaşlı’nın daha önce Aras Yayıncılık tarafından yayımlanmış olan “Benim Gönlüm Gümüş”, “Her Kimsen Sana” ve “İrtifa Kaybı” başlıklı üç şiir kitabının yanı sıra, son dönemde yazdığı ve “Yek Parça” başlığı altında topladığı şiirlerini bir araya getiren bir “toplu şiirler” niteliği taşıyor.

Tanıtım bülteninden:

Ne yazsa okunan, ne yazsa kendi sesini duyurup, kendi dünyasını duyumsatan, Türkçenin olanaklarını capcanlı ruhunun akışınca genişletip kendi dil yurdunun semalarında özgürce süzülen bir edebiyatçı oldu Karin Karakaşlı hep. Katman katman iç evrenini, dünyayla, memleketle ve insanlıkla meselelerini, sevdayı, dostluğu, yoldaşlığı, hayranlığı, hayal kırıklığını, gönül kırgınlığını hep, okuduğumuzun nihayetinde harfler, kelimeler ve yazı aracılığıyla önümüze geldiğini unutturacak bir doğrudanlıkla konuştu bizimle. Olduğu gibi olmanın özgürlüğüyle durmadan üreterek zamanımızın en özel, en yaratıcı şair ve yazarlarından biri haline geldi. Kenar Süsü, Karakaşlı’nın daha önce Aras tarafından basılmış, Benim Gönlüm GümüşHer Kimsen Sana ve İrtifa Kaybı başlıklı üç şiir kitabının yanı sıra, son dönemde yazdığı ve “Yek Parça” başlığı altında topladığı şiirlerini bir araya getiren bir “toplu şiirler” niteliği taşıyor. Öykü, roman, deneme gibi farklı türlerde eser veren Karakaşlı’nın şair yönünün yenilerle eskileri kaynaştıran bu güldesteyle daha belirgin hale getireceğine inanıyoruz.

Kehribardır paylaşılan suskunluk
Balonlu bal, lavın içindeki nefes
Lapistir
Lacivert içindeki altıntozu
Gece göğü hatırası
Cesur, ketum bir örümcek ipliğini
örmüş sustuğumla aramda, cambazlık yapılmayacak
bir ip, bir ilmek tutunmaya
Yani bu kez çakılmamaya
Kelimeler bazen çok sert
bir kaldırım ne de olsa
Kanımın aktığı ılık bir ölüm
Unutmadığım bir kaza

Şşş
Şşş konuşmayalım
Çiçek tozu döllensin
Dallansın ballansın boşluk
Kovuktur çünkü bazen
İki kişilik suskunluk

Karin Karakaşlı

Karin Karakaşlı, 1972’de İstanbul’da doğdu. 1998’de öykü dalında Varlık dergisinin Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı. Uzun yıllar Agos gazetesinde çalıştı. Radikal 2Kültür Sanat ServisiGazete Duvar’da düzenli olarak yazdı. Öykü, roman, araştırma, deneme, çocuk ve gençlik edebiyatı ile şiir alanındaki eserleri şunlardır: Başka Dillerin ŞarkısıCan KırıklarıMüsait Bir Yerde İnebilir Miyim?Ay Denizle BuluşuncaBenim Gönlüm GümüşCumba, Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, BireyYurttaş (inceleme, Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel ile), Gece GüneşiHer Kimsen SanaDört KozalakYetersiz Bakiye, İrtifa KaybıAsiye Kabahat’ten Şarkılar DinledinizKonaktakilerİyi Geceler LunaUçan Kız Volante. Halen P24’te yazmaktadır.