Öykü severlerin yakından tanıdığı Cabir Özyıldız’ın ilk öykü kitabı Eski Zaman Türküsü Vacilando Kitap etiketiyle yayımlandı. Söylemesi kolay ve klişe olsa da bunu belirtmeden geçemeyiz: İlk kitabı olmasına rağmen kendi dilini oluşturmaya özenen, kendine has bir öykü dünyası kurmayı başarmış bir yazar Cabir Özyıldız.

Altını çizdiğimiz yerler

“Abdülkerim ırmak kenarındaki o portakal bahçesine girerken kafasında tek bir şey vardı. Unutmak! Haki renkli avcı yelekleri giymiş, boyunları poşulu hemşerisi gençlerin suçlayan bakışlarını, kendisini davul, zurna ve dualar eşliğinde askere uğurlayan babasını, boynundaki bayrağı, esnaftan kalabalığın ve ergen çocukların “En büyük asker bizim asker!” bağırışlarını unutmak. Hem o istememişti ki oralara gitmeyi, MG3 nişancısı olmayı hele hiç! Kopan bacakları, kesilen kulakları, boka bastırılan suratları, çatıları çökük, duvarları yanık yuvalarına bakmalarına izin verilmeden yurtlarını çal çaput terk etmek zorunda olanları… Çiçekleri henüz açmış portakal ağacının altındaki kırık briketin üstüne oturdu, sırtını ağaca yasladı. Neredeyse çöp kadar kalmış bacaklarını uzattı, anası ve bacılarından gizli mutfaktan aşırdığı kaşığı pantolon cebinden çıkardı, sonra da Köşker’den aldığı kibrit kutusunu araladı. Poşetin içindekini kaşığa dikkatle boşalttı. Sonra da çakmağını kaşığın altına… Damarına zerk ettiği zıkkım henüz kolundan yukarılara tırmanırken maymun sırıtmaya başlamış ve şimdilik kollarını gevşetmişti. Şırınganın iğnesini damarından ayırdığında çıkış noktasında küçücük bir kan damlası topaklandı. Sonra da tüm o kopmuş bacaklar, dibinden kesik kulaklar, boklar, yanıp yıkılmış evler, hınçlı bakışlar yavaş yavaş zihninden silinmeye başladı. Zehir beyninin kıvrımlarını dolaşıp merkezi sinir sistemine ulaşınca da gözü gri bir sis perdesiyle kapandı, ardından da apak bulutlar belirdi. Bıraktı kendini o bulutların üstüne. Unuttu, kafasının içinde ne var ne yok sildi attı.” (s. 24-25)

Cabir Özyıldız

Cabir Özyıldız, 1978’de Adana’da doğdu. Öyküleri Parşömen Sanal Fanzin, Oggito, Buluntu Kutusu, İshak Edebiyat, Poesis Edebiyat, Yazı-yorum, Pandedebiyat, Ters Akan Sanat, Sakin Yurt gibi dijital ve basılı mecralarda yayımlandı. Eski Zaman Türküsü yazarın ilk kitabıdır.