Onur Çalı’nın yeni deneme kitabı “Gemilerle Seyahat Eden Sözcükler” Sia Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Yazar biyografileri çok ilgimi çeker. Yaşadıkları hayat kadar bir şey daha merakımı celbeder: Acaba yaşamının ne kadarını yazmıştır yazar kitabının başına? Ne kadarının yazılmasına müsaade etmiştir? Bu, birazdan okuyacağımız metin için bize muazzam bir ipucu verir. O koskocaman sözcükler yığınına körlemesine dalmadan önce yazarının kendisinin yazdığı ya da yayımlanmasına izin verdiği haliyle biyografisi, en azından, bir mumluk ışık tutuşturur elimize.”

Böyle diyor Onur Çalı, kitabının bir yerinde. Ve tam da bu merakının peşinden giderek edebiyatın usta isimlerini, yapıtlarını, yaşamlarını büyüteç altına alıyor. Okuru John Steinbeck’ten Bulgakov’a, Sevim Burak’tan Salâh Birsel’e pek çok ustanın yer aldığı edebiyatın zengin topraklarında, uçsuz bucaksız coğrafyasında gezdirirken ele aldığı yazarların ve kitapların yüzeyinin altına iniyor, kâh bizzat yazarın kendisini kâh sıradan bir olay diye okuyup geçtiğimiz ayrıntıları ya da kitabın omurgasını oluşturan konuyu bambaşka bir açıdan inceleyip o yazara ya da romana farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Yazmanın, yazarlığın ne olduğu hakkında hem ele aldığı yazarların yazdıklarından yola çıkarak hem de bunları damıtıp kendi fikirlerini ekleyerek –eğer yapmıyorsak– bundan böyle elimizdeki kitapları, yazarı tanıyarak okumaya, yorumlamaya davet ediyor.

Onur Çalı

Onur Çalı, 1984 yılında Bergama’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde Mütercim Tercümanlık, Ankara Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları ve Dinler Tarihi okudu. “Sonra Hayat” adlı dosyasıyla Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı Ödülü’ne değer görüldü. 2007 yılından beri Parşömen’i yayımlıyor.

Yayımlanmış kitapları

Öykü: Eksik Yıl (2012), Geçen Sene Doğanlar (2014), Huma Kuşları (2015), Kaplumbağa Makamı (2019)

Deneme: Sonra Hayat (2021), Dünlükler (2023), Gemilerle Seyahat Eden Sözcükler (2023)