Başar Başarır’ın yeni romanı “Dünyanın Bütün Fıstıkları” Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Küçüklüklerinde kedi-kolonya gibiydiler. Birbirlerinden hoşlanmazlardı. Zaten benzemezlerdi de. Ağabey daima aklı başında, yalnız, sessiz; küçük kardeş zirzop, delidolu, şenlikli… Anlaşamamak konusunda anlaşmışlardı. İşin aslı, tanıdıkları yegâne yetişkinleri taklit ediyor, ana babaları gibi davranıyor, onların durduğu gibi duruyorlardı: Birbirlerinden olabildiğince uzak. Isırgan otu kardeşliğiydi bu, mesafeli, arası açık.

Biri yerinde duramayan, diğeri yerinden kalkamayan iki kardeş: Aksel ve Seyfettin. Ağabey Seyfettin yaylada kendini ararken, küçük kardeş Aksel plazalarda, cam yeşili şişelerde kaybolma mesaisinde.

Yıllar sonra mecburen buluşup derme çatma bir kulübeye tıkılan bu iki zıt karakterin geçmiş aile günahlarını temize çekip birbirleriyle hesaplaşmaları kolay olmayacak. Hele de Dağyüzü gibi at izinin it izine karıştığı bir köyde, her biri ayrı telden çalan köylülerin arasında, kozalaklar altında.

Dünyanın Bütün Fıstıkları’nda, dünyanın bütün dertlerini olmasa da kardeşliğe dair olanlarını Başar Başarır’ın işlek kaleminden hem güle oynaya hem ağlaya sızlaya okuyoruz. Bir yandan da insanın tabiatla o hiç bitmeyen kanlı mücadelesinin gölgesi üzerimize vuruyor…

Romandan tadımlık bir bölüm okumak için tıklayın.

Başar Başarır

Başar Başarır, 1970’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Londra’da City University Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1995 yılında girdiği televizyon yayıncılığı alanında uzun yıllar çalıştı. 2004’te Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, 2014’te Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, 2017’de Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Kent Kitabı (1992), Eski Şehrin Ayazı (1996) ve Nedir Hayat (2000) kitapları 2015’te Havaalanında Satılmayan Kitaplar derlemesinde; Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri (2003), Çıktığınız Hevesle İniniz (2004) ve Düzenboz (2012) kitapları 2014’te Bize Umut Gerek’te bir araya getirildi. 2013’te Teklifinizle İlgilenmiyorum öykü kitabı, 2017’de Sibop ve 2021’de Dolunay İki Gece Sürer romanları yayımlandı. Kâmran Yüce’nin şiirlerini derlediği Dünyaya Sevgilerle kitabı ise 2023’te basıldı.