Usta yazar Necati Tosuner, yeni öykü kitabı “Daldaki Kuş” ile okurlarıyla yeniden buluşuyor.

Tanıtım bülteninden:

Edebiyatımızın 60 yıllık has kalemi Necati Tosuner, Axis-LitEra okurlarını yeni öykü kitabı Daldaki Kuş ile selamlıyor… Necati Tosuner’in ironik, politik, poetik pasajlarla örülen unutulmaz öyküleri: Daldaki Kuş. Necati Tosuner’in, insanın en karanlık kuytularına çekinmeden yaklaşan sert ve incelikli üslubuyla tanışmak isteyenler için kaçırılmayacak bir başlangıç kitabı… Necati Tosuner’in tüm eserleri, Axis Yayınları’nın Mesut Varlık yönetimindeki LitEra Dizisi’nden okurla buluşacak.

Kitaptan:

“Kendimin ardından söyleyeceğim tek söz kalmıştır ve o da şudur: Kendi kulağını çekmeye bile boyu yetişmeyen adam, hep en üst katlardaki düşlere uzanmaya çalışıyor.”

Necati Tosuner

Necati Tosuner, 1944’te Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokulu aynı kentte okudu. İstanbul’da Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi (1966). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki öğrenimini yarım bırakan Necati Tosuner, iki yıl Almanya’da yaşadıktan (1974-1976) sonra Türkiye’ye dönerek Derinlik Yayınları’nı kurdu ve yönetti (1977-1986). 1983’ten sonra reklam şirketlerinde metin yazarı olarak çalıştı. “İki Gün” adlı öyküsüyle 1971 TRT Öykü Başarı Ödülü’nü, “Armağan” adlı öyküsüyle 1997 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Güneş Giderken adlı eseriyle 1999 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Elde Kitap adlı eseriyle 2006 Ömer Asım Aksoy Deneme Ödülü’nü, Kasırga’nın Gözü adlı romanıyla 2008 Attilâ İlhan Ödülü’nü, “Arda’nın Derdi Ne?” adlı çocuk kitabıyla 2011 Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sanat Dalı Jüri Özel Ödülü’nü, Susmak Nasıl da Yoruyor İnsanı adlı kitabıyla 2014 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’nü kazandı. Şiirsel yalınlık içindeki kusursuz Türkçesiyle kısa öykü türünün ustalarından sayılan Tosuner, İstanbul’da yaşıyor ve her yaştan okur için yazmayı sürdürüyor.