Edebiyatımızın usta kalemlerinden Erendiz Atasü’nün yeni kitapları SİA Kitap tarafından okura sunulacak.

Atasü’nün yeni öykülerinden oluşan “Herkes Sevdiğini Öldürür” geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Önümüzdeki ay ise yazarın daha önce kitaplaşmamış yazıları, “Kadınlık ve Toplumsal Çalkantı” adıyla yayımlanacak.

Herkes Sevdiğini Öldürür’de, usta yazar Erendiz Atasü okurunu son yazdığı öykülerle buluşturuyor. Yine kadına, kadının iç dünyasına, onu kuşatan dış dünyaya odaklı öyküler. Edebiyatın toplumsal işlevinin bilincinde olarak, cumhuriyetçi ve hümanist bakış açısını göz ardı etmeden kadın bakış açısıyla, gözlem ve imgelem gücüyle olaylara ve durumlara bakıyor. Yaşadığı ülkenin pek çok açıdan geçirdiği değişimlerin bireyin ruh yapısını nasıl etkilediği Atasü’nün öykülerinde çokça işlenir. Kadınların yaşamındaki en çarpıcı anları, olayları alır, onları şiirsel bir dille anlatır. Simgesel betimlemelerle ördüğü öykülerde her bireyin, ama öncelikle kadınların kendilerinden bir iz bulmaması olanaksızdır.

Erendiz Atasü

Erendiz Atasü 1947’de, öğretmen bir anne babanın kızı olarak Ankara’da doğdu. Annesi Rumelili, babası Trabzonluydu. Ankara Koleji’nde ve Ankara Üniversitesi Eczacılık fakültesinde okudu. Öğretim üyesi olarak çalıştığı aynı fakülteden “farmakognozi profesörü” olarak 1997’de emekli oldu. Bir kızı ve bir kız torunu var. Edebiyat yeteneğini geç keşfetti; yazı serüveni, kadın hayatları üstüne feminist bakış açısıyla kaleme aldığı öykülerle başladı. İlk öyküsü 1981 yılında Sanat Edebiyat ‘81 dergisinde yayımlandı. On bir öykü kitabı, sekiz romanı ve dokuz deneme kitabı bulunmaktadır.

Kadınlar da Vardır ile Akademi Kitabevi Ödülü’nü (1982), Dağın Öteki Yüzü ile Orhan Kemal Roman Ödülü’nü (1996), Taş Üstüne Gül Oyması ile Yunus Nadi ve Haldun Taner Öykü ödüllerini (1997, 1998), Hayatın En Mutlu Anı ile Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı ve Yunus Nadi Öykü ödüllerini (2010), Kızıl Kale ile Türkan Saylan Sanat Ödülü’nü (2015) ve Ankara Film Festivali Sanat Çınarı Ödülü’nü (2021) aldı.

Dağın Öteki Yüzü İngilizce ve Almancaya, Bir Yaş Dönümü Rüyası İngilizce ve Yunancaya, Uy Karadeniz Uy (Lanetliler) Almancaya çevrildi.